Detskú fakultnú nemocnicu v Banskej Bystrici zmodernizujú za vyše 13,6 mil. eur

ZDRAVOTNÍCTVO: Modernizácia DFNsP Banská Bystrica
Zľava: Medicínsky riaditeľ DFNsP BB Miroslav Hanula, ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, primátor Banskej Bystrice Ján Nosko, generálny riaditeľ DFNsP BB Juraj Gallo a zástupca zhotoviteľa počas slávnostného poklepania základného kameňa projektu Modernizácia Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici. Foto: SITA/Peter Rusko

Poklepaním základného kameňa v utorok odštartoval projekt modernizácie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici.

Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská uviedla, že rekonštrukcia detskej nemocnice bude stáť viac ako 13,6 mil. eur. Trvať bude približne dva roky.

Jedným z hlavných cieľov je rekonštrukcia pediatrického lôžkového oddelenia, aby deti s matkami mohli byť spolu na izbe,“ doplnila ministerka.

Pribudnú aj nové prístroje

Vďaka podpore Európskej únie banskobystrická DFNsP čiastočne zrekonštruuje priestory Kliniky pediatrickej onkológie a hematológie Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU).

Kompletne tiež obnoví priestory dvoch lôžkových oddelení, ktoré boli vybudované ešte v roku 1983. Pre dnešné potreby sú nevhodne koncipované.

dfnsp banská bystrica
Vizualizácia projektu Modernizácia Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici Foto: SITA/Peter Rusko

Nemocnica obnoví aj priestory pre urgentný príjem 2. typu, laboratórne priestory registratúry pacientov a prípravy liekov nemocničnej lekárne. Modernizáciou prejde aj strojovňa vzduchotechniky, výťahy a práčovňa.

Na všetky pracoviská banskobystrickej detskej nemocnice pribudnú moderné zdravotnícke prístroje.

Modernizovať budú za plnej prevádzky

Tri roky po rekonštrukcii ambulantného traktu získala detská nemocnica nenávratný príspevok 13 683 294 eur na rekonštrukciu a modernizáciu lôžkových častí nemocnice a prístrojového vybavenia,“ konštatoval generálny riaditeľ nemocnice Juraj Gallo.

Dodal, že za plnej prevádzky si rekonštrukcia počas nasledujúcich dvoch rokov vyžiada určité obmedzenia. Najväčším problémom podľa neho bude hluk a presuny prevádzok, ktoré sa budú aktuálne rekonštruovať.

ZDRAVOTNÍCTVO: Modernizácia DFNsP Banská Bystrica
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská počas slávnostného poklepania základného kameňa projektu Modernizácia Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici Foto: SITA/Peter Rusko

Rekonštrukcia za plnej prevádzky si vyžaduje dokonalé plánovanie a prispôsobenie chodu nemocnice novým situáciám. Potrebná bude aj ústretovosť, pochopenie a trpezlivosť našich pacientov a zamestnancov,“ doplnil medicínsky riaditeľ DFNsP Miloslav Hanula.

Peniaze z eurofondov

Financovanie modernizácie nemocnice je zabezpečené v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) a prioritnej osi „Ľahší prístup k efektívnym a kvalitnejším verejným službám“.

V rámci IROP bolo v programovom období 2014 až 2020 doteraz podporených 28 nemocníc v celkovej sume vo výške takmer 187 mil. eur.

dfnsp banská bystrica
Základný kameň projektu Modernizácia Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici Foto: SITA/Peter Rusko

Predmetom podpory sú okrem technologických investícií do modernizácie vybavenia nemocníc aj stavebné úpravy.

Finančný príspevok z európskych zdrojov tak pomôže významne skvalitniť podmienky, ako aj zdravotnú starostlivosť pre deti v tejto nemocnici,“ dodala Kalavská.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáJuraj GalloMiloslav Hanula
Firmy a inštitúcie FNsP FDR BB Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica