Detských psychiatrických pacientov je viac, v niektorých regiónoch chýbajú detskí psychiatri

Dieta_psych.jpg
Foto: Pixabay.com

Prehlbuje sa nedostupnosť ambulantných psychiatrických služieb

Detských psychiatrických pacientov je viac a v niektorých regiónoch chýbajú detskí psychiatri. Informoval o tom zástupca prednostu Kliniky detskej psychiatrie Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave Ján Šuba.

Podľa neho sa prehlbuje nedostupnosť ambulantných psychiatrických služieb a počet detských pacientov sa v ambulanciách bratislavskej kliniky zdvojnásobil, ak nie strojnásobil.

Starostlivosť o deti je časovo náročnejšia

Ambulantní lekári, ktorí sa starajú o deti s duševnými poruchami, sú preto preťažení. Majú plné čakárne, ich výkony sú časovo náročné, musia hovoriť s viacerými členmi rodiny a spolupracovať s psychológom.

Bodové ohodnotenie pedopsychiatrických ambulantných výkonov je rovnaké pri asi dvojnásobnej časovej náročnosti vyšetrenia oproti vyšetreniu dospelého psychiatrického pacienta.

Šuba zároveň pripomína, že postavenie ich najbližších spolupracovníkov, psychológov pracujúcich v zdravotníctve, je nehodné absolventov vysokých škôl. Ich práca je výrazne finančne podhodnotená, často majú nižšie príjmy než sestry.

Nedostatok lôžok

Je nedostatok pedopsychiatrických akútnych a doliečovacích lôžok v psychiatrických liečebniach, upozornil Šuba. Obmedzuje to liečbu psychických porúch v detskom veku a adolescencii. Výrazný tlak na lôžka je hlavne v Bratislave a okolí.

Bývalé 30-lôžkové oddelenie pre deti a dorast v Psychiatrickej nemocnici Philippa Pinela v Pezinku bolo už dávnejšie zrušené a v roku 2015 zanikol aj detský psychiatrický stacionár v Bratislave.

Týmto vznikla situácia, že hlavné mesto Slovenska a jeho široké okolie nemá zabezpečenú pokračujúcu liečbu pre deti a dorastencov na lôžkach ani v psychiatrickom stacionári.

Nezáujem pracovať na oddelení

„Mojou skúsenosťou je, že lôžkové oddelenia pre dorastencov s poruchami správania a zneužívaním drog patria v psychiatrii medzi najnáročnejšie s potenciálnymi agresívnymi konfliktmi medzi pacientmi a napádaním zdravotného personálu,“ upozornil Šuba.

Napriek tomu v súčasnosti platná vyhláška o personálnom obsadení počíta so 17 pacientmi na jedného detského psychiatra pri lôžku.

V aktuálnych podmienkach majú podľa neho lekári a zdravotné sestry čoraz menší záujem pracovať na týchto oddeleniach.

Problémy v regiónoch

V Košiciach vôbec nedisponujú akútnymi psychiatrickými lôžkami, v Prešove zas chýba školený stredný personál v novom oddelení pre dorastencov, ktorí boli v kontakte s drogami, zástupca prednostu vymenoval problémy v iných regiónoch.

„V aktuálnych podmienkach nemáme šancu poskytovať psychiatrickú zdravotnú starostlivosť na úrovni okolitých štátov,“ varuje Šuba.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NÚDCH Národný ústav detských chorôb