DFNsP oslávila 20 rokov od prvej transplantácie kostnej drene

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vak_transfuzny.jpg
Pixabay.com

Transplantačná jednotka kostnej drene (TJKD), ktorá je súčasťou Kliniky detskej hematológie a onkológie (KDHaO) Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) Bratislava, si pripomenula 20. výročie svojho vzniku. Prvú transplantáciu kostnej drene lekári urobili 22. novembra 1995. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Dana Kamenická.

V minulosti sme na Slovensku nemali takéto pracovisko a deti, ktoré boli indikované na transplantáciu krvotvorných buniek z hľadiska hematologického ochorenia alebo nezvládnutého onkologického ochorenia, boli transplantované v Prahe. Staršie deti nad 15 rokov sa riešili na transplantačnom pracovisku pre dospelých.

„Jednoznačne bol najvyšší čas zriadiť takéto centrum  aj na Slovensku,“ uviedla primárka TKJD Júlia Horáková. „Začínali sme s dvomi izolačnými boxmi vybavenými HEPA filtráciou a klimatizáciou a mali sme veľkú snahu vytvoriť pre deti s potrebou transplantácie krvotvorných buniek čo najlepšie podmienky. V tom čase sme transplantovali 3 – 4 deti ročne a kapacita boxov nám stačila. Neskôr postupne dochádzalo k nárastu transplantácií a s pôvodnou kapacitou sme už nedokázali zabezpečiť transplantačný program. Bola nutná rekonštrukcia s rozšírením kapacity a vytvorili sme nový izolačný box a sterilné izby pre deti s potransplantačnými komplikáciami, ale ani toto riešenie nebolo optimálne.“

Lekári očakávali ďalší nárast transplantácií a hľadali nové riešenie pre tieto deti. V čase, keď už robili 20 – 30 transplantácií ročne, tri boxy kapacitne nestačili a tak 1. júna 2011 bola slávnostne otvorená nová TJKD ako samostatné oddelenie KDHaO so šiestimi sterilnými boxmi. V tom čase najvýznamnejší projekt v zdravotníctve pre deti bol zrealizovaný za podpory Ministerstva zdravotníctva SR, Nadácie Kvapka nádeje a mnohých darcov.

Prvá pacientka

Tak, ako sa toto pracovisko rokmi menilo až do dnešnej podoby, postupne aj samotní lekári získavali skúsenosti a predovšetkým dôveru v samých seba. „Nemali sme vlastné skúsenosti, na úvod sme ich získavali v rámci študijných pobytov na zahraničných detských transplantačných centrách v Prahe a Viedni.

„Prvú transplantáciu sme urobili 22. 11. 1995. Bolo to dievčatko s akútnou leukémiou a bola to súrodenecká transplantácia. Keby nebola transplantovaná u nás, bola by indikovaná na transplantáciu v Prahe. Rodičia už vedeli, že na Slovensku sme práve zriadili takéto centrum a rozhodli sa pre naše pracovisko. Dali nám nesmiernu dôveru a my sme ich nemohli sklamať. Za našu prvú pacientku sme aj dýchali, aby to dobre dopadlo, lebo transplantácia je výkon spojený s rizikom. Našťastie, všetko dobre dopadlo, celý proces sme konzultovali so zahraničným pracoviskom a snažili sme sa urobiť pre pacientku to najlepšie, čo sme vedeli a mohli,“ povedala Júlia Horáková. A tak sa celý začiatočný tým lekárov často stretával pri lôžku svojej prvej pacientky aj počas víkendov.

„Boli sme zvedaví, ako sa má. Mala osem rokov a v tom čase práve oslavovala narodeniny v sterilnom boxe. Pred Vianocami opustila nemocnicu a išla domov. Dnes sa má dobre, sama sa už stala mamou zdravého dieťaťa a tešíme sa spolu s ňou z jej životných úspechov. Chodí nás navštevovať aj so svojím chlapčekom, boli sme na jej svadbe a náš vzťah je dodnes viac ako nadštandardný,“ zaspomínala si na svoju prvú pacientku primárka J. Horáková.

Počet transplantácií rastie

Prvú nepríbuznú transplantáciu lekári vykonali v roku 2001 a k dnešnému dňu majú transplantácie od nepríbuzných darcov prevahu medzi alogénnymi transplantáciami (od zdravého darcu).  Tvoria zhruba dve tretiny a tento trend je každoročne rovnaký. Štepy najčastejšie získavajú z registra darcov v Nemecku, ale v poslednom období viac transplantujú pacientov aj vďaka slovenským darcom a činnosti Národného registra darcov kostnej drene SR.

Počet transplantácií postupne narastá. „Nárast o 10 – 15 transplantácií ročne sledujeme aj vďaka tomu, že máme dostupných nepríbuzných darcov, zlepšila sa tiež diagnostika ochorení, ktoré sú v detskom veku indikované na transplantácie.  Sú to predovšetkým vrodené poruchy imunity, o tom nám hovoria aj počty transplantovaných detí s nemalígnym ochorením, u ktorých sledujeme podstatnejší nárast. Tým, že diagnostika pokročila, máme aj viac detí transplantovaných vo veku pod jeden rok.  Deti s poruchou imunity sú indikované a transplantované pred dovŕšením pol roka života,“ povedala Júlia Horáková.

V minulosti deti s poruchami imunity nemali také šance na vyliečenie ako dnes. „Potreba transplantovať tieto deti tu určite bola, len sme o nich nevedeli a pravdepodobne zomierali ešte pred určením diagnózy. Otvorením pracoviska pre vrodené poruchy imunity v našej nemocnici sa šance na vyliečenie týchto detí výrazne zlepšili. Deti sú centralizované a na toto ochorenie sa myslí,“ povedala Júlia Horáková.

V súčasnosti je TJKD plnohodnotné európske pracovisko pre detské transplantácie, jediné na Slovensku, ktoré spĺňa všetky kritériá na plnenie plynulého transplantačného programu. V súčasnosti lekári môžu transplantovať 6 detí naraz. Počas svojej existencie vykonali 334 transplantácií, z nich 213 alogénnych a 121 autológnych.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NÚDCH Národný ústav detských chorôb