Diagnostikovať primárnu imunodeficienciu trvá roky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Imunita.jpg
Niektorí odborníci si myslia, že kolektívnu imunitu už nedosiahneme Foto: Pixabay.com

Priemerná dĺžka diagnostiky primárnych imunodeficiencií dosahuje až 12,4 roka. Tvoria pritom 10 – 15 % všetkých imunitných ochorení. Informovali o tom lekári Miloš Jeseňák a Peter Čižnár.

Keďže symptómy týchto ochorení sú totožné so symptómami mnohých bežných ochorení, je pomerne náročné ich diagnostikovať. No čas, počas ktorého sa ochorenie odborne nelieči, zhoršuje zdravotný stav pacienta a zvyšuje riziko nezvratných zmien.

Preto je potrebné, aby sa urýchlil záchyt porúch imunity a zabezpečilo sa tak skoré odoslanie pacientov k špecialistovi – klinickému imunológovi.

Zriedkavé ochorenia lekári často nerozpoznajú

Doteraz bolo opísaných približne 400 rôznych vrodených porúch imunity. Väčšina z nich do skupiny raritných (zriedkavých) chorôb, čiže sa vyskytuje u menej ako 1 osoby z 50 000 jedincov.

Všetky poruchy spolu však nie sú až také zriedkavé, resp. sú častejšie, ako sa v minulosti predpokladalo. Postihujú relatívne významnú časť detskej aj dospelej populácie. Ich závažnosť sa pohybuje na škále od málo závažných až po život ohrozujúce.

Novorodenec
Foto: Thinkstock

Väčšina lekárov sa vo svojej klinickej praxi nestretáva s týmito pacientami pravidelne, upozorňujú imunológovia. Následkom je nedostatočná skúsenosť potrebná pre správne rozhodovanie. Preto sa aj v rámci praxe klinických imunológov vytvárajú špecializované ambulancie. Ich lekári ovládajú problematiku primárnych imunodeficiencií podrobne.

Starostlivosť o pacientov s vrodenými poruchami imunity sa tak v súčasnosti realizuje vo vysokošpecializovaných centrách v Martine, Bratislave a Košiciach. Sú súčasťou viacerých medzinárodných sietí a registrov pre tieto ochorenia.

Záchyt ochorení treba zlepšiť, zdôrazňujú imunológovia. Pomôcť by pri tom mohol novorodenecký skríning.

Pomáha OZ

Pacientom s primárnou imunodeficienciou pomáha Združenie pacientov.

Jeho cieľom je zvyšovať informovanosť o primárnych imunodeficienciách, presadzovať ich včasnú diagnostiku a všestranne pomáhať pacientom a ich blízkym vyrovnať sa s ochorením a zmierniť jeho finančné a sociálne dopady.

Na web stránke a v informačných materiáloch združenia záujemcovia nájdu konkrétne rady, ako riešiť finančné a sociálne ťažkosti spôsobené ochorením.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia