Diplomované sestry by mohlo pripravovať viac stredných škôl než doteraz

Sestry
Foto: GettyImages
Podľa právnej úpravy, ktorú parlament posunul do druhého čítania, sa bude môcť praktická výučba vo vyššom odbornom štúdiu okrem fakultných a univerzitných nemocniciach vykonávať aj vo všeobecných nemocniciach.

Diplomované sestry by mohlo pripravovať viac stredných zdravotníckych škôl. Vyplýva to z návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý v tomto týždni posunul parlament do druhého čítania.

“Je to prvý predpoklad pre možné rozšírenie vyššieho odborného vzdelávania v študijnom odbore diplomovaná všeobecná sestra,” uviedol pre agentúru SITA za Asociáciu stredných zdravotníckych škôl SR riaditeľ lučeneckej strednej zdravotníckej školy Miroslav Sekula.

“Aj naša škola mala pôvodne tento odbor aktivovaný, ale pre doteraz platné ustanovenia nám bol zrušený,” dodal.

Prax budú môcť mať aj vo všeobecných nemocniciach

Predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo a člen SNS Štefan Zelník, ktorý návrh predložil, pre agentúru SITA uviedol, že podľa platného zákona sa praktická výučba vo vyššom odbornom štúdiu mohla vykonávať len vo fakultných alebo univerzitných nemocniciach.

Nemocnica
Foto: SITA/Branislav Bibel

Po schválení novely sa podľa neho bude môcť praktická výučba okrem fakultných a univerzitných nemocníc realizovať aj vo všeobecných nemocniciach, zaradených do pevnej siete poskytovateľov.

„Vychádzame tak v ústrety absolventom stredných zdravotných škôl, ktorí nebudú musieť za vzdelaním cestovať aj stovky kilometrov,“ konštatoval Zelník.

Dovzdelávanie podľa neho budú môcť robiť stredné zdravotnícke školy až po splnení kritérií, ktoré určí ministerstvo zdravotníctva (MZ).

Štyri odbory vyššieho vzdelávania

Ministerstvo v reakcii uviedlo, že po schválení novely bude môcť väčší počet stredných zdravotníckych škôl vykonávať vyššie odborné vzdelávanie v príslušných študijných odboroch. V súčasnosti sa podľa MZ vyššie odborné vzdelávanie na niektorých stredných zdravotníckych školách už realizuje. Školy spĺňajú požadované kritériá (personálne, materiálno-technické) pre jeho vykonávanie.

V sieti stredných zdravotníckych škôl v SR je pre školský rok 2019/2020 zaradených osem stredných zdravotníckych škôl. Vyššie odborné vzdelávanie na nich bude v štyroch študijných odboroch:

  • diplomovaná všeobecná sestra
  • diplomovaný fyzioterapeut
  • diplomovaný rádiologický asistent
  • diplomovaný optometrista

“Predpokladáme, že v školskom roku 2020/2021 bude zvýšený záujem stredných zdravotníckych škôl o zaradenie do siete stredných zdravotníckych škôl, najmä študijného odboru diplomovaná všeobecná sestra,” dodalo MZ.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom