Diplomované sestry sa budú vzdelávať aj vo všeobecných nemocniciach, zákon podpísala Čaputová

Sestry
Foto: GettyImages

Diplomované sestry budú môcť získať vzdelanie aj vo všeobecných nemocniciach. Prezidentka SR Zuzana Čaputová totiž v stredu podpísala novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.

Novela bude platiť od augusta

„Doteraz sa mohli ďalej dovzdelávať absolventi stredných zdravotníckych škôl len tam, kde sídlila fakultná nemocnica,” konštatoval predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Štefan Zelník (SNS), ktorý novelu zákona predložil do parlamentu spolu so straníckym kolegom Petrom Pamulom. Novela má účinnosť stanovenú od začiatku augusta tohto roka.

Zelník v úprave vidí veľkú pomoc pre absolventov zdravotníckych škôl, ktorí doteraz museli dochádzať do fakultných nemocníc. “Bolo to na základe iniciatívy stredných zdravotníckych škôl,” pripomenul predseda výboru. Podľa neho sa tak zvýši záujem o štúdium na stredných zdravotníckych školách.

Lepšia príprava sestier

Kriticky sa k právnej úprave v minulosti vyjadrila Elena Červeňáková (OĽaNO). “Je predpokladom, že koncové nemocnice vyššieho typu zabezpečia lepšiu prípravu sestier,” povedala.

Keďže nemocnice nižšieho typu majú len základné oddelenia, sestry by sa podľa nej nestretli s rovnakým spektrom činností ako vo fakultnej nemocnici. Upozornila tiež, že stredné zdravotnícke školy, ktoré doteraz nemali aktivovaný program diplomovaná sestra, môžu mať problémy so zriadením takéhoto vzdelávania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Elena ČerveňákováŠtefan ZelníkZuzana Čaputová