Dlhy nemocníc voči Sociálnej poisťovni klesli

Eura_diera.jpg
Foto: Pixabay.com

Zadlžovanie najväčších nemocníc v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva však stále rastie

Pohľadávky Sociálnej poisťovne voči zdravotníckym zariadeniam v pôsobnosti rezortu zdravotníctva ku koncu augusta tohto roka dosiahli 105,1 mil. eur. Medziročne sa tak znížili o 95 mil. eur. Uvádza sa to v správe o hospodárení SP za január až august tohto roka.

„Nárast pohľadávok z titulu neplatenia mesačných odvodov v súčasnosti evidujeme pri 10 zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR,“ konštatuje sa v správe.

Ide napríklad o Univerzitnú nemocnicu v Bratislave, Univerzitnú nemocnicu L. Pasteura v Košiciach, Univerzitnú nemocnicu v Martine, Fakultnú nemocnicu J. A. Reimana v Prešove, či Fakultnú nemocnicu s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Transformované nemocnice sa zlepšili

Voči transformovaným zdravotníckym zariadeniam zaznamenala poisťovňa ku koncu ôsmeho mesiaca tohto roka pohľadávky vo výške 14,1 mil. eur.

Pohľadávky voči týmto zdravotníckym zariadeniam od konca vlaňajška klesli o 41,7 mil. eur.

„Nárast pohľadávok z titulu neplatenia mesačných odvodov v súčasnosti evidujeme pri troch transformovaných zdravotníckych zariadeniach, a to Nemocnici s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach, Nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici a Všeobecnej nemocnici s poliklinikou, n.o. Veľký Krtíš,“ dodáva poisťovňa.

Záväzky zdravotníckych zariadení sa hradia zo štátnych finančných aktív, spolu najviac 585 miliónov eur.

Ako začiatkom augusta informoval rezort zdravotníctva, v prvej etape, ktorá už skončila, bola oddlžovaná suma 338 miliónov eur. Oddlženie je rozdelené na tri etapy. Objem peňazí zahŕňa veriteľov nemocníc, Sociálnu poisťovňu či veriteľov Národnej transfúznej služby.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FNsP FDR BB Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská BystricaFNsP PO Fakultná nemocnica J.A. Reimana PrešovUN Martin Univerzitná nemocnica MartinUNB Univerzitná nemocnica BratislavaUNLP KE Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice