Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eura_diera.jpg
Foto: Pixabay.com
29. 10. 2018 11:00 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Dlhy nemocníc voči Sociálnej poisťovni klesli

Zadlžovanie najväčších nemocníc v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva však stále rastie

Pohľadávky Sociálnej poisťovne voči zdravotníckym zariadeniam v pôsobnosti rezortu zdravotníctva ku koncu augusta tohto roka dosiahli 105,1 mil. eur. Medziročne sa tak znížili o 95 mil. eur. Uvádza sa to v správe o hospodárení SP za január až august tohto roka.

„Nárast pohľadávok z titulu neplatenia mesačných odvodov v súčasnosti evidujeme pri 10 zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR,“ konštatuje sa v správe.

Ide napríklad o Univerzitnú nemocnicu v Bratislave, Univerzitnú nemocnicu L. Pasteura v Košiciach, Univerzitnú nemocnicu v Martine, Fakultnú nemocnicu J. A. Reimana v Prešove, či Fakultnú nemocnicu s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Transformované nemocnice sa zlepšili

Voči transformovaným zdravotníckym zariadeniam zaznamenala poisťovňa ku koncu ôsmeho mesiaca tohto roka pohľadávky vo výške 14,1 mil. eur.

Pohľadávky voči týmto zdravotníckym zariadeniam od konca vlaňajška klesli o 41,7 mil. eur.

„Nárast pohľadávok z titulu neplatenia mesačných odvodov v súčasnosti evidujeme pri troch transformovaných zdravotníckych zariadeniach, a to Nemocnici s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach, Nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici a Všeobecnej nemocnici s poliklinikou, n.o. Veľký Krtíš,“ dodáva poisťovňa.

Záväzky zdravotníckych zariadení sa hradia zo štátnych finančných aktív, spolu najviac 585 miliónov eur.

Ako začiatkom augusta informoval rezort zdravotníctva, v prvej etape, ktorá už skončila, bola oddlžovaná suma 338 miliónov eur. Oddlženie je rozdelené na tri etapy. Objem peňazí zahŕňa veriteľov nemocníc, Sociálnu poisťovňu či veriteľov Národnej transfúznej služby.

Odporúčané články

SK+MED: Procesy v zdravotníctve sú stabilné, ale oddlžovanie sa výrazne neposúva Výdavky zdravotníckych zariadení by sa mali zosúladiť s príjmami poisťovní, tvrdí Zelník

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X