Do galantskej nemocnice sa vrátili očné operácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
2016 06 03 sz ga predstavenie ocneho oddelenia 5 of 7.jpg
Vedúci lekár očného pracoviska Ladislav Kardos Svet zdravia

Nemocnica Svet zdravia Galanta investovala do prístrojovej techniky 400 tisíc eur.

Očné oddelenie v Galante bolo založené ešte v roku 1983. Do roku 2005 fungovalo ako lôžkové oddelenie. Ako informoval hovorca siete nemocníc Svet Zdravia Tomáš Kráľ, po niekoľkoročnej prestávke začalo v apríli 2016 svoju činnosť kompletne obnovené pracovisko jednodňovej očnej chirurgie.

Jeho činnosť sa špecializuje na operácie predného segmentu oka, predovšetkým na operácie sivého zákalu. Ambulancie disponujú širokou škálou novo zakúpených moderných oftalmologických prístrojov a operačná sála je vybavená najmodernejšou operačnou technikou.

Pacientom zo širokého okolia chce nové pracovisko podľa Kráľa ponúknuť aj nové služby. „Napríklad na plánované operačné zákroky budú môcť pacienti využiť bezplatnú dopravnú zdravotnú službu Svet zdravia,“ poznamenal. Personál navyše komunikuje dvojjazyčne. Celkové investície do prístrojovej techniky predstavovali 400 tisíc eur.

Operácia je bezbolestná

Riaditeľa nemocnice Svet zdravia Galanta Mariána Haviernika teší predovšetkým odborný tím pod vedením Ladislava Kardosa. „V kombinácii s najmodernejšou medicínskou technikou v danej oblasti je galantská nemocnica pripravená pomôcť pacientom s očnými diagnózami, ktorí doteraz museli cestovať do vzdialenejších miest,“ konštatoval.

„Pacient absolvuje podrobné ambulantné oftalmologické vyšetrenie a je objednaný na presný termín operácie. Operácia sivého zákalu sa vykonáva nekrvavou a bezbolestnou metódou mikrorezom, čo umožňuje rýchlejšie hojenie. Jej priemerná dĺžka je 15 minút,“ priblížil vedúci lekár očného pracoviska Ladislav Kardos.

Ubezpečil, že konštrukcia rezu zaručuje vodotesnosť rany bez potreby stehu. „Na znecitlivenie oka používame topickú anestéziu očnými kvapkami, takže celý výkon je úplne bezbolestný. Tenučkou ultrazvukovou sondou sa vnútro šošovky rozbije a odstráni a na základe biometrického merania sa pacientovi do ponechaného puzdra vlastnej šošovky implantujeme umelú vnútro-očnú šošovku,“ vysvetlil priebeh zákroku Kardos.

Ako doplnil, pracovisko sa zameriava aj na implantácie prémiových vnútro-očných šošoviek, ktoré okrem odstránenia sivého zákalu umožnia pacientovi zbaviť sa okuliarov.

Pomôže len operačný výkon

Sivý zákal (katarakta) je jedným z prejavov starnutia, keď nastáva postupné skalenie šošovky vnútri oka, čo bráni svetlu nerušene prejsť k sietnici. Videnie je preto rozmazané, zahmlené, farby sú tlmené, zvyšuje sa krátkozrakosť, zhorší sa videnie za šera.

V súčasnosti neexistuje iná liečba sivého zákalu len operačný výkon, pri ktorom sa z oka odstráni skalená vnútro-očná šošovka a nahradí sa umelou šošovkou. Operácia sivého zákalu je najčastejšou a najúspešnejšou operáciou vôbec a je indikovaná u pacienta pri zhoršení zrakovej ostrosti, ktorá pacienta obťažuje.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Nemocnica Svet zdravia GalantaSvet zdravia