Do konca roka dorazí na Slovensko viac ako 3 milióny vakcín. Príde aj AstraZeneca, ktorou sa už len preočkováva

COVID 19: Očkovanie učiteľov v Bratislave
V Trnavskom kraji začínajú očkovať proti COVID-19 aj ľudí bez predchádzajúcej registrácie. Foto: ilustračné, SITA/Jana Birošová

Na to, aby sme podľa Národnej stratégie očkovania proti ochoreniu COVID-19 dosiahli zaočkovať 60 percent Slovákov, potrebujeme zavakcinovať ešte viac ako 1,45 milióna ľudí. Zdá sa, že tento cieľ je v nedohľadne.

Zaočkovať dva milióny ľudí nám trvalo viac ako sedem mesiacov, aj keď je pravda, že ten druhý milión prvých dávok sa stihol podať od začiatku mája doteraz. No aj pri súčasnom rýchlom tempe máme pred sebou ešte dlhú cestu.

Odborníci navyše už teraz varujú, že na dosiahnutie kolektívnej imunity 60 percent aj tak stačiť nebude. Zvádzame zároveň boj s časom, epidemiologická situácia sa od júna v Európe pomaly zhoršuje, ako dokazujú aj Our World in Data.

Aj keď počet pribúdajúcich prípadov pozitívnych na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 je na Slovensku v posledných dňoch stabilný, matematici z projektu Dáta bez pátosu tvrdia, že do konca júla sa nárast počtu nakazených prejaví aj u nás.

Čakáreň sa vyprázdňuje

Delta variant koronavírusu teda so sebou prináša tretiu vlnu skôr, ako sa predpokladalo. Počet ľudí, ktorí čakajú v Čakárni na pridelenie prvého termínu na očkovanie sa však napriek tomu znižuje, aj keď to doteraz vyzeralo dobre.

Ešte začiatkom minulého týždňa bolo v Čakárni zaregistrovaných dlhodobo 50-tisíc ľudí, vo štvrtok 15. júla už to podľa stránky Veda pomáha bolo len 25-tisíc. Najväčší záujem je pritom stále o mRNA vakcíny.

Až 17-tisíc ľudí čaká na vakcínu od konzorcia Pfizer a BioNTech. Ďalších 5,6-tisíc ľudí sa rozhodlo pre americkú očkovaciu látku Janssen od farmaceutického giganta Johnson & Johnson, na ruský Sputnik V sa stihlo zaregistrovať ešte 2 252 záujemcov.

Vakcínou Vaxzevria, ktorú vyvinula spoločnosť AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, sa už len preočkováva, nové registrácie teda nepribúdajú. Očkovacia látka od firmy Moderna momentálne z ponuky na prvú dávku vypadla úplne.

Moderna

Zaujímavé je, že kým o AstraZeneca vakcínu záujem nebol ani nie je, o Modernu by zrejme aj bol. Avšak prvé termíny očkovania sa k nej nateraz neprideľujú a nie je jasné, čím to je a či sa to v budúcnosti zmení.

Ministerstvo zdravotníctva SR v minulosti informovalo o počte dodaných vakcín, ako aj o tých, ktoré ešte majú prísť, v súčasnosti to však už nerobí. Opýtali sme sa preto, koľko akých vakcíny vlastne v skladoch máme a aké sú objednané.

Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová portál vZdravotníctve.sk informovala, že okrem Sputnika V budú do konca roka 2021 k dispozícii všetky ostatné Európskou liekovou agentúrou schválené vakcíny, a bude ich dosť.

Konkrétne počty

Dokopy máme momentálne na sklade 1 321 287 dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19, pričom najmenej kusov je od výrobcu Janssen (155 680 dávok), na ktorý v Čakárni čaká 5 602 ľudí. Prvú a jedinú dávku dostalo 15,6-tisíc ľudí.

Vakcínu Moderna, ktorej je aktuálne na Slovensku dovezených 166 253 dávok, má v rámci druhej dávky dostať ešte ďalších približne 50-tisíc ľudí, takže súčasné zásoby viac než pokrývajú potrebu. Celkovo už vyočkovali necelých 230-tisíc dávok Moderny.

V skladoch tiež máme 489 762 dávok vakcíny Pfizer/BioNTech, ktorou sa na Slovensku očkuje najviac. Podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií sa podalo celkovo 1 482 053 týchto vakcín, z toho 1 252 561 ľudí dostalo už aj druhú dávku.

„Nešťastná“ Astra

Vzhľadom na zlú povesť, ktorú si vyslúžila vektorová vakcína Vaxzevria kvôli nežiaducim účinkom, o túto vakcínu medzi Slovákmi záujem nie je a od mája sa ňou z rozhodnutia ministerstva ani neočkujú ďalší ľudia.

Doočkovať druhou dávkou vakcíny od AstraZeneca by sa malo ešte 387 647 Slovákov, je však možné, že viacerí si miesto toho zvolia vakcínu od Pfizer/BioNTech. Doteraz tak mohli spraviť len tí, ktorým takýto krok odporúčal lekár.

Minister Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) však v posledných dňoch potvrdil, že takúto možnosť dostanú všetci, ktorí budú chcieť. Čo sa bude diať s nechcenými vakcínami od AstraZeneca však zatiaľ ministerstvo nešpecifikovalo.

Vakcíny Vaxzevria máme pritom skladom najviac kusov, konkrétne 509 654, do konca roka 2021 k nám príde ešte ďalších 750-tisíc dávok.

Počet dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19, ktoré majú na Slovensko doraziť do konca roka 2021

Pfizer/BioNTech – 1 026 840 dávok
Moderna – 392 400 dávok
AstraZeneca/Oxfordská univerzita – 750 000 dávok
Johnson & Johnson – 1 094 000 dávok

Spolu ešte dorazí 3 263 240 dávok vakcín.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír LengvarskýZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie Dáta bez pátosuEMA Európska lieková agentúraIniciatíva Veda pomáha - COVID-19MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informácií