Do Košíc prišiel Movember

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
|
LF UPJŠ Košice

Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizovali druhý ročník úspešného podujatia MOVEMBER s cieľom prispieť k informovanosti mužov o rakovine prostaty a iných závažných zdravotných problémov týkajúcich sa silnejšieho pohlavia. Informovala o tom PR manažérka Jaroslava Oravcová.

Podujatie Klubu verejného zdravia Spolku medikov mesta Košice sa konalo v sobotu v košickom Auparku a podporili ho aj viaceré celebrity.

Už pred podujatím sa s fúzikmi, ktoré sú jeho symbolom, odfotilo trio bratov Timkovcov a Zolli Šallai z No Name, a tiež košickí futbalisti Dalibor Takáč, František Pavúk, Mojmír Trebuňák, Róbert Jano, Zoltán Žebík, Kamil Karaš a dokonca i dve ženy – hráčky GOOD ANGELS Košice Zuzana Žirková a Barbora Bálintová. Svoju fúzatú fotografiu medikom poslal aj lyžiar Adam Žampa.

Mottom tohoročného podujatia bol slogan „Zmeňme tvár mužského zdravia“.

Problémom je mužský ostych

Do akcie sa zapojilo 14 medikov – študentov Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktorým sa podarilo osloviť a informovať celkovo 470 mužov, čím prekonali minuloročný počet oslovených o vyše dvesto.

„Oslovovali sme všetkých okoloidúcich pánov a snažili sa im vysvetliť dôležitosť starania sa o vlastné zdravie v súvislosti s mužskými nádorovými ochoreniami a prevenciou rakoviny prostaty a semenníkov,“ hovorí za organizátorov študent 5. ročníka Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach Samuel Brunc.

Hlavným cieľom podujatia bolo búranie zábran a ostychu u mužov, keďže ide o intímne mužské zdravie. „Potvrdilo sa nám, že hlavne starší páni majú problém s hanblivosťou a strachom pred preventívnymi prehliadkami u urológa a tiež majú tendenciu zľahčovať situáciu,“ upozornil Brunc.

Realita je pritom podľa neho taká, že rakovina prostaty je tretím najčastejším onkologickým ochorením u mužov na Slovensku.

„Potešilo nás, že mladší muži boli otvorenejší a niektorí si dokonca ochotne vyskúšali samovyšetrenie semenníkov na silikónovom modeli. V ňom sa dali nahmatať semenotvorné kanáliky, riedke väzivo i dve patologické štruktúry, ktoré by sa v zdravých semenníkoch nemali nachádzať,“ dodal Brunc.

Mladších pánov a chalanov podľa neho viac zaujímala správna technika samovyšetrenia semenníkov, zatiaľ čo starší muži sa zajímali skôr o prevenciu rakoviny prostaty a dôležitosti pravidelných preventívnych prehliadok.

Fúzy a modrá stužka

Študentov príjemne prekvapil veľký záujem mužov rôzneho veku, medzi ktorými bolo aj niekoľko pánov hovoriacich cudzím jazykom.

Najviac ich však potešila návšteva muža stredného veku, ktorý prišiel do Auparku na základe toho, že sa dopočul o prebiehajúcej akcii z rádia a keďže sám trpí zdravotnými problémami v tejto oblasti, prišiel ich povzbudiť a tiež skonzultovať niektoré záležitosti s odborníkom.

Movember_ke_basket.jpg
LF UPJŠ Košice

Pre záujemcov mali študenti v infostánku k dispozícii aj propagačné materiály poskytnuté Ligou proti rakovine a všetkým pánom ponúkli modrú stužku na znak solidarity s pacientmi, ktorí bojujú, alebo v minulosti bojovali s rakovinou semenníkov.

Názov podujatia MOVEMBER vznikol z kombinácie mužského symbolu – fúzov, ktoré sa v angličtine nazývajú ‚moustache‘ a názvu aktuálneho kalendárneho mesiaca.

Podujatie bolo súčasťou celoslovenskej aktivity medikov, ktorej cieľom je šíriť osvetu o mužských onkologických ochoreniach, pretože samovyšetrením semenníkov, podobne ako samovyšetrením prsníkov u žien, je možné odhaliť nádor rýchlejšie, začať liečbu včas a predísť zbytočným úmrtiam.

Medici medzi kolegami tiež vyhlásili súťaž o najkreatívnejší doplnok tváre v podobe fúzov alebo brady, aby šli príkladom, povzbudili mužov k zapojeniu sa do akcie a podporili myšlienku prevencie. Na nafotenie vlastných či prirobených fúzov a brád majú medici celý november a v decembri súťaž vyhodnotia.

Movember

Akciu „november bez holenia“, spustila v roku 2004 Movember Foundation charity v Austrálii a na Novom Zélande.

Postupne sa rozšírila aj do ďalších krajín, kde dobrovoľníci vyzývajú v mesiaci november mužov, aby odložili holiace strojčeky a žiletky a nechali sa zarásť, pretože symbolom tohto podujatia sú fúzy.

V rôznych štátoch má formu charitatívnej alebo osvetovej akcie zameranej na tabuizovaný boj za mužské zdravie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie LF UPJŠ Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach