Do nemocnice v Čadci pribudne magnetická rezonancia

Cadca_nemocnica.jpg
Foto: ŽSK
Dokončujú stavebné úpravy, do prevádzky by stroj mali uviesť v júli

V Kysuckej nemocnici v Čadci už čoskoro začne fungovať nové pracovisko magnetickej rezonancie. Elektronická aukcia na dodávateľa prístroja bola ukončená a zmluva s víťazom je podpísaná. Prvým pacientom by mala nová magnetická rezonancia slúžiť už v lete. Informoval o tom Žilinský samosprávny kraj (ŽSK)

Spádová oblasť pre takmer 130-tisíc obyvateľov sa tak po rokoch čakania dočká kľúčového diagnostického zariadenia. Pacienti z Kysúc viac nebudú musieť cestovať desiatky kilometrov za vyšetrením do Žiliny, Martina, Ružomberka, Prievidze či Dolného Kubína.

Vyšetrenia magnetickou rezonanciou ročne absolvuje v tejto oblasti takmer 4-tisíc pacientov. „Najviac to ocenia hospitalizovaní pacienti, ktorých často museli prevážať  aj do vzdialenejších oblastí. Týmito transportmi trpeli a celkový liečebný proces sa predlžoval,“ povedal Martin Šenfeld, riaditeľ Kysuckej nemocnice v Čadci a poslanec ŽSK.

Šesť rokov sa usilovali o súhlas

Šesť rokov sa vedenie nemocnice snažilo získať súhlas VšZP na zazmluvnenie prístroja. Podaril sa získať minulý rok v júli po tlaku petície obyvateľov a intervencii župy, ktorá viedla rokovania na ministerstve.

„Už od nástupu do funkcie sme viedli rokovania, aby sme získali súhlas na zazmluvnenie rezonancie. Teší ma, že dostupnosť zdravotnej starostlivosti na Kysuciach sa opäť zlepší. Kvalitné a funkčné vybavenie nemocníc by dnes malo byť štandardom. Aj preto sa snažíme nemocnice a jednotlivé ambulancie postupne modernizovať a vybavovať,“ povedala žilinská županka Erika Jurinová.

MRI Scan Device
Foto: GettyImages

Žilinská župa novú magnetickú rezonanciu obstarávala v spoločnom balíku v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva a nemocnicou. Predpokladaná hodnota zákazky bola 1 milión eur.

Začiatok od júla

„Podarilo sa nám vysúťažiť prístroj so 60-mesačným servisom v sume 610 tisíc eur (bez DPH). Sprevádzkovaním pracoviska magnetickej rezonancie sa obyvateľom Kysúc zabezpečí komplexná zdravotná starostlivosť. Je v našom záujme, aby prví pacienti mohli absolvovať vyšetrenie na začiatku prázdnin,“ dodala riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková

V najbližších dňoch sa musí dokončiť prestavba priestorov tak, aby boli prispôsobené vysúťaženému typu prístroja. Magnetická rezonancia by mala byť spustená do užívania v júli 2019.

ŽSK je zriaďovateľom štyroch nemocníc s poliklinikou a jednej polikliniky. Od mája 2016 poskytuje vyšetrenie magnetickou rezonanciou Dolnooravská nemocnica s poliklinikou v Dolnom Kubíne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Kysucká nemocnica ČadcaŽSK Žilinský samosprávny kraj (VÚC)