Do rozsiahlej rekonštrukcie sa pustila aj novozámocká nemocnica

Nemocnica Nové Zámky
Foto: FNsP Nové Zámky

Po 37 rokoch prišiel čas pre zásadnú obnovu Fakultnej nemocnice s poliklinikou Nové Zámky.

Projekt s názvom Moderná Fakultná nemocnica Nové Zámky pre moderný región juhozápadného Slovenska rieši rekonštrukciu výťahov, elektroinštalácií, podláh, stropov a vodoinštalácií v nemocnici. Informoval o tom hovorca nemocnice Ján Baček.

Zmení sa pritom nielen vizáž samotnej nemocnice. Cieľom projektu je dosiahnuť výraznú modernizáciu technických vlastností budovy v interiéri. Zároveň sa komplexne obnoví prístrojové vybavenie pre pre poskytovanie akútnej zdravotnej starostlivosti.

Od podlahy až po strop

„V nasledujúcich dvoch rokoch čaká nemocnicu náročná úloha. Skĺbiť zabezpečenie adekvátnej starostlivosti o pacientov a zároveň zrealizovať technicky náročnú rekonštrukciu monobloku a všetkých oddelení nemocnice,“ uviedla ekonomická riaditeľka nemocnice Ľubica Bartošová.

Rozvody sa v nemocnici už dlho nevymenili. To sa odráža na ich technickom stave. Čaká ich preto výmena. Zároveň sa budú rekonštruovať stropy a podlahy. Vymenia sa aj výťahy a elektroinštalácia.

Z fondov Európskej únie na tento účel pôjde takmer 15,2 mil. eur. Z toho zhruba 6,6 miliónov eur tvorí stavebná časť a zvyšok pôjde do prístrojového vybavenia.

Výmenu vodoinštalácie chcú skončiť do júla 2020

V rámci prvej fázy stavebných prác dôjde čaká výmena zvislé rozvody kanalizácie, teplej a studenej vody. Tieto práce možno rozdeliť do ôsmich etáp, pričom každá z nich znamená stavebné práce v dvoch až troch miestnostiach každého z 13 podlaží monobloku nemocnice.

Obmedzenia zdravotníckej prevádzky sa v každej etape týkajú miestností, v ktorých sa rekonštruuje.

Pacienti sú o týchto zmenách vždy aktuálne informovaní už pri vstupe do monobloku nemocnice, prípadne na webovej stránke nemocnice. Predpokladaný termín ukončenia prác na prvej fáze projektu je stanovený na júl 2020.

Nemocnica Nové Zámky
Foto: FNsP Nové Zámky

Modernizácia čaká aj výťahy

Druhá fáza vertikálnych stavebných prác sa týka 10 výťahov. Naraz sa vždy budú rekonštruovať dva. Tieto práce nebudú v pacientskych ani ambulantných priestoroch, preto sa nepredpokladá priame obmedzenie zdravotníckej prevádzky.

Modernizované výťahy budú nerezové s inteligentným systémom privolávania.

Táto fáza prác sa časovo prekrýva s prvou, keďže sa realizuje priestorovo nezávisle. Predpokladaný termín ukončenia prác na výťahoch je september 2020.

Vypratávať budú celé podlažia

Tretia fáza obsahuje horizontálne stavebné práce. To znamená, že vpracú vždy jedno poschodie monobloku nemocnice. Následne začnú práce na výmene elektroinštalácie, svietidiel ako aj rekonštrukcii stropov a podláh.

V tejto fáze projektu sa počíta s demontážou podlahovej krytiny na báze PVC a pôvodných oceľových kaziet. Obmedzenie zdravotníckej prevádzky si v tejto fáze projektu vyžaduje presťahovanie celého oddelenia, resp. dvoch oddelení na už zrekonštruované poschodie.

Táto fáza je časovo najnáročnejšia. Začiatok prác je stanovený na júl 2020 a ukončenie na október 2021.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubica Bartošová