Dodávatelia zdravotníckych pomôcok evidujú viac ako 103 miliónov eur nezaplatených pohľadávok

Pomocky
Foto: SITA/Diana Černáková

Priemerná dĺžka splatnosti úhrad faktúr pre dodávateľov je podľa SK+MED 36 mesiacov.

Dodávatelia zdravotníckych pomôcok evidujú viac ako 103 miliónov eur nezaplatených pohľadávok. Agentúru SITA o tom informovala Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED.

Priemerná dĺžka splatnosti úhrad faktúr pre dodávateľov je podľa asociácie 36 mesiacov.

Oddlženie pomohlo, nebolo však úplné

V rámci oddlženia v roku 2018 boli podľa SK+MED uhradené dodávateľom zdravotníckych pomôcok ich pohľadávky vo výške 56 milión eur.

„Vďaka oddlženiu si mnohí veritelia mohli vyriešiť existenčné problémy, avšak tento stav nie je do budúcnosti akceptovateľný,“ uviedla asociácia.

Pri znížení pohľadávok dosiahol SK+MED parciálny cieľ v tom, že veritelia dostali od Ministerstva zdravotníctva SR uhradenú časť pohľadávok za skonto, ktoré bolo nižšie, ako bolo pôvodne plánované.

Táto situácia však podľa asociácie neznamená, že veritelia dostali vyrovnané všetky pohľadávky.

Chcú informovať verejnosť

Asociácia v roku 2018 okrem zníženia celkového objemu evidovaných pohľadávok hodnotí pozitívne aj zavedenie nového etického kódexu pre poskytovateľov zdravotníckych pomôcok, ktorý vytvára nadštandardné etické princípy. Tým pomáha zvyšovať dobré meno nielen zdravotníckych pracovníkov, ale aj samotných poskytovateľov zdravotníckych pomôcok.

SK+MED chce v budúcom roku vytvoriť lepšie podmienky pre vstup nových inovatívnych produktov na trh a informovať verejnosť o možnostiach, dostupnosti a výhodách zdravotníckych pomôcok.

„V roku 2019 oslávi SK+MED 20. výročie od založenia a naším cieľom je zorganizovať pre túto príležitosť odborné podujatie, z ktorého budú benefitovať hlavne pacienti,“ doplnila asociácia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SK+MED Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok