Dofinancovanie nebude možno ani 100 miliónmi, vyhlasuje minister financií

Ladislav Kamenický
Minister financií Ladislav Kamenický Foto: SITA/Branislav Bibel

Dofinancovanie zdravotníctva možno nebude ani vo výške 100 mil. eur. Informoval o tom v stredu po zasadnutí vlády minister financií Ladislav Kamenický.

Všetko je otázka aj dohody. Potrebujem sa s ministerkou zdravotníctva dohodnúť tak, aby toto druhé dofinancovanie bolo posledné v tomto volebnom období,“ konštatoval Kamenický.

Minister ďalej uviedol, že sa potrebuje ešte stretnúť so svojím tímom aj s tímom ministerstva zdravotníctva ešte v priebehu tohto týždňa. Chce dosiahnuť, aby sa téma zdravotníctva uzavrela a neotvárala do najbližších volieb.

Konečnú sumu ešte určia

Ako uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, spolu s ministrom financií vnímajú potrebu dofinancovať rezort, otázne je, akou sumou to bude.

Nebude to 150 mil. eur, ktoré boli požadované v Memorande, lebo som nedostala odpoveď, na základe čoho vznikla tá suma,“ povedala Kalavská.

Konečná suma sa určí na základe dát od oboch ministerstiev. Ako Kalavská uviedla, rezort zdravotníctva má vlastné analýzy, ktoré sa zakladajú na podkladoch od poskytovateľov a poisťovní, ktoré si potom vymieňajú s ministerstvom financií.

Šetrite, odkazuje Kamenický

Keby zdravotníctvo dokázalo ušetriť tak, ako o tom hovorila revízia výdavkov, tieto peniaze by rezort podľa Kamenického nepotreboval.

Revízia hovorila, že je tam potenciál ušetriť niekde na úrovni 300 až 400 miliónov,“ komentoval minister financií.

Kalavská uviedla, že v rezorte sa snažia maximálne efektívne využívať verejné zdroje a šetriť toľko, koľko sa dá.

Plníme si svoje záväzky, ktoré máme v rámci efektívnosti a šetrenia, takže si myslím, že v tomto nie je problém,“ konštatovala šéfka rezortu.

O zvýšenie efektivity sa podľa nej snažia aj tým, že podpisujú revíziu a snažia sa, aby aj verejné obstarávania a výberové konania boli maximálne efektívne a transparentné.

Tam je priestor na šetrenie, ale nemôže odo mňa niekto chcieť, aby to bolo na úkor zdravia a komfortu pacientov. Možno aj preto, že dokážeme deklarovať najlepšiu vôľu aj výsledky v rámci efektivity, sú rokovania s ministrom financií konštruktívne a je tam dohoda, že nás dofinancuje,“ dodala Kalavská.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáLadislav Kamenický