Dohodne sa vláda s lekármi? Na siedmich z ôsmich bodov memoranda je konsenzus, tvrdí Lengvarský

VLÁDA: Rokovanie Ústredného krízového štábu
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (vpravo) počas rokovania Ústredného krízového štábu o situácii v zdravotníctve. Bratislava 23. november 2022. Foto: SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 24. novembra 18:55

Ministerstvo zdravotníctva SR dosiahlo s Lekárskym odborovým združením (LOZ) konsenzus na siedmich bodoch memoranda. Na brífingu po stretnutí so zástupcami LOZ to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Riešenia, ktoré sú navrhované, sú prijateľné pre obe strany,“ povedal.

Technické detaily

Očakáva, že ešte jeden až dva dni potrvá, kým sa doriešia technické detaily s inými ministerstvami. „V prvých siedmich bodoch nič nebráni tomu, aby bolo memorandum podpísané,“ tvrdí minister.

Problematický podľa neho zostáva len ôsmy bod, a to zvýšenie platov lekárov, ktorý však nie je v pôsobnosti rezortu zdravotníctva.

Zbytočné vášne

Minister zdravotníctva uviedol na pravú mieru nedorozumenia, týkajúce sa pracovných zmlúv. „Ministerstvo zdravotníctva si pracovné zmluvy chcelo zanalyzovať podrobnejšie, nakoľko boli dodatkom memoranda, a to sa nestihlo,“ povedal Lengvarský.

Situácia by sa podľa neho vyriešila aj bez „zbytočných vášní“. Lengvarský však nesúhlasí s dohadmi, či situácia nebola včera zbytočne vyhrotená obomi stranami. „Dohoda ohľadom platov včera ešte nebola,“ tvrdí.

V regiónoch rezort podľa ministra komunikuje s jednotlivými nemocnicami a je pripravený list nemocniciam, ktorý ich zaväzuje urobiť to, čo bolo dohodnuté na Ústrednom krízovom štábe. „Budeme postupovať tak, aby pacient nebol ohrozený,“ dodal minister. Verí, že koordinácia nemocníc nebude chaotická, nakoľko sa v každom regióne situácia rieši individuálne.

Heger víta prísľub LOZ

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) v reakcii na štvrtkové rokovanie ministra zdravotníctva so zástupcami LOZ uviedol, že víta prísľub predstaviteľov LOZ, že sa vzdajú dodatočne vznesených požiadaviek v návrhu dodatkov pracovných zmlúv lekárov.

Rovnako ubezpečuje, že popri ponuke vlády na stabilizačný príspevok všetkým súčasným nemocničným zdravotníkom príde vláda s návrhom atraktívnych podmienok na náborový príspevok s cieľom riešiť dlhodobý nedostatok zdravotníkov.

„Dnešná výzva Slovenskej lekárskej komory, ktorá nabáda LOZ na prijatie prvotnej ponuky vlády, svedčí o tom, že ponuka vlády na navýšenie koeficientov bola dostatočne atraktívna,“ dodal premiér Eduard Heger.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenieMZ Ministerstvo zdravotníctva SR