Doplatky za lieky sa budú rušiť. Zmena sa dotkne troch skupín pacientov

lekáreň, lieky
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger

Aktualizované 15. júla o 16:14

Doplatky za lieky pre deti do šiestich rokov, dôchodcov a ZŤP sa budú rušiť. Na tlačovej konferencii vládnej koalície to uviedol predseda NR SR Boris Kollár. Ako konštatoval, napĺňa sa tak jeden z hlavných bodov predvolebného programu strany Sme rodina.

„Veľa ľudí mi písalo, pán Kollár, mám mizerný dôchodok a keď zaplatím všetky poplatky, ostane mi 50 až 60 eur, a ja sa môžem rozhodnúť, či mi tých 50 eur zostane na jedlo alebo ich miniem na lieky. Tento gordický uzol sme práve teraz s celou vládou rozťali,“ dodal predseda parlamentu.

Vláda uvažuje aj o finančnom strope

Ako povedal minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak, v zásade by zrušenie doplatkov za lieky malo platiť pre každého dôchodcu, dieťa do šiestich rokov a človeka s ťažkým zdravotným postihnutím prakticky bez obmedzenia.

„To, o čom uvažujeme, je, či predsa len nie je taká skupina dôchodcov, alebo aj rodín s deťmi s tými najvyššími príjmami, ktorí to de facto nepotrebujú. Čiže možno budeme debatovať o nejakom hornom strope, do akej výšky mesačného príjmu to bude, ale určite pri 90 percentách spoločnosti to bude úplne bez poplatkov,“ doplnil.

Vracala by sa celá suma doplatkov

Ročné náklady na doplatky za lieky pre ohrozené skupiny môžu vyjsť približne na 60 mil. eur. Po rokovaní vlády to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ako doplnil, po prijatí tohto zákona by sa seniorom, ZŤP a deťom do šiestich rokov vracala celá suma doplatkov.

Minister tiež dodal, že rezortu sa podarilo revíziu úhrad nastaviť tak, že s ňou vyjadrili spokojnosť aj pacientske organizácie. „Ak aj v niektorých prípadoch vyskočia doplatky, farmafirmy ich boli ochotné znížiť,“ povedal. Krajčí verí, že sa súčasná revízia nedotkne pacientov, ale naopak, prinesie úspory verejnému zdravotnému poisteniu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárMarek KrajčíMilan Krajniak
Firmy a inštitúcie Sme rodina