Doplnkové ordinačné hodiny nebudú, ministerstvo návrh nepredloží

Cakaren.jpg
Foto: Pixabay.com

Ako zdôvodnila hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, v otázke doplnkových ordinačných hodín nenastala názorová zhoda.

Doplnkové ordinačné hodiny, ktoré chcelo zaviesť ministerstvo zdravotníctva, nebudú. Informovala o tom hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

„Ministerstvo zdravotníctva má pri príprave návrhov maximálny záujem komunikovať a počúvať názory všetkých, ktorých sa tieto týkajú. Minister zdravotníctva so svojím tímom absolvoval aj za účasti Slovenskej lekárskej komory, Zväzu ambulantných poskytovateľov, Asociácie súkromných lekárov stretnutia s lekármi vo všetkých krajských mestách na Slovensku,“ poznamenala.

Nenašli názorovú zhodu

Ako pokračovala hovorkyňa, z týchto diskusií vyplynulo, že v otázke doplnkových ordinačných hodín nateraz nenašli názorovú zhodu, a preto ministerstvo takýto návrh nepredloží.

„Z toho vyplýva, že budeme fungovať v doterajšom systéme, ktorý je postavený iba na poskytovaní zdravotnej starostlivosti na základe verejného zdravotného poistenia bezplatne. To znamená, že sa nesmú vyberať žiadne poplatky, okrem zákonom určených ako sú napríklad rôzne potvrdenia,“ vysvetlila Eliášová.

Rezort zdravotníctva chcel zaviesť doplnkové ordinačné hodiny, ktoré sú naviac a mimo doterajších ordinačných hodín. Cieľom ministerstva bolo odstrániť neoprávnené vyberanie rôznych „kreatívnych“ poplatkov a úhrad od pacientov, ktoré v solidárnom systéme deformujú princíp zásluhovosti.

Ministerstvo chcelo úpravou vytvoriť legálnu možnosť pre pacienta rozhodnúť sa, že chce viac a za to mať možnosť a právo si zaplatiť – skutočný princíp zásluhovosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR