Dostať sa k informáciám o klinických skúšaniach bude pre pacientov jednoduchšie

Lieky_vyskum.jpg
Foto: Pixabay.com

Dostať sa k informáciám o klinických skúšaniach na Slovensku bude pre pacientov jednoduchšie. Zabezpečiť by to mala bezplatná online poradňa, ktorú zriadila pri príležitosti Svetového dňa klinických skúšaní Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP).

Na projekte spolupracuje s Asociáciou na ochranu práv pacientov SR.

Do klinických skúšaní sa ročne zapojí okolo deväťtisíc slovenských pacientov, čo je asi tretina v porovnaní so susednou Českou republikou.

Bez klinických skúšaní to nejde

Klinické skúšanie sa robí v niekoľkých fázach za prísnych podmienok. Jeho cieľom je dokázať efektívnosť a bezpečnosť lieku či liečebného postupu. Bez toho by regulátori liek pre použitie v bežnej praxi neschválili a pacienti by tak nemali šancu dostať sa k potrebnej liečbe.

Kým sa nový liek uvedie na trh prejde 12 až 13 rokov. „Priemerné náklady na vývoj jedného lieku dosahujú až dve miliardy amerických dolárov, ktoré hradí výlučne výrobca. Liečba a zdravotná starostlivosť poskytnutá v rámci klinického skúšania tak finančne nezaťažuje ani pacientov, ani zdravotné poisťovne,“ vysvetlila na štvrtkovej tlačovej besede výkonná riaditeľka AIFP Katarína Slezáková.

Pomôže webstránka

Bezplatná online poradňa zriadená v rámci webovej stránky AIFP má uľahčiť pacientom a ich ošetrujúcim lekárom hľadanie informácií o aktuálnych a relevantných klinických skúšaniach prebiehajúcich na Slovensku, a tiež zjednodušiť proces prepojenia pacienta a jeho lekára s výskumnými centrami.

„Naším cieľom je pomôcť pacientom, aby jednoduchým spôsobom vedeli získať informácie o relevantných klinických skúšaniach na Slovensku,“ povedala Slezáková.

„Pacient vyplní na stránke formulár, na základe ktorého mu budú vyhľadané prebiehajúce klinické skúšania so zreteľom na jeho diagnózu z nezávislých a verejne dostupných zdrojov,“ doplnila.

Tento proces zabezpečuje skupina vyškolených študentov medicíny, ktorá už niekoľko rokov riadi poradňu aj v Českej republike a svoje postupy bude konzultovať s lekármi z AIFP.

Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu reprezentuje 31 inovatívnych farmaceutických spoločností pôsobiacich na Slovensku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom