Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lieky_vyskum.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
17. 05. 2018 8:54 Farmácia od vZdravotnictve.skSITA

Dostať sa k informáciám o klinických skúšaniach bude pre pacientov jednoduchšie

Dostať sa k informáciám o klinických skúšaniach na Slovensku bude pre pacientov jednoduchšie. Zabezpečiť by to mala bezplatná online poradňa, ktorú zriadila pri príležitosti Svetového dňa klinických skúšaní Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP).

Na projekte spolupracuje s Asociáciou na ochranu práv pacientov SR.

Do klinických skúšaní sa ročne zapojí okolo deväťtisíc slovenských pacientov, čo je asi tretina v porovnaní so susednou Českou republikou.

Bez klinických skúšaní to nejde

Klinické skúšanie sa robí v niekoľkých fázach za prísnych podmienok. Jeho cieľom je dokázať efektívnosť a bezpečnosť lieku či liečebného postupu. Bez toho by regulátori liek pre použitie v bežnej praxi neschválili a pacienti by tak nemali šancu dostať sa k potrebnej liečbe.

Kým sa nový liek uvedie na trh prejde 12 až 13 rokov. „Priemerné náklady na vývoj jedného lieku dosahujú až dve miliardy amerických dolárov, ktoré hradí výlučne výrobca. Liečba a zdravotná starostlivosť poskytnutá v rámci klinického skúšania tak finančne nezaťažuje ani pacientov, ani zdravotné poisťovne,“ vysvetlila na štvrtkovej tlačovej besede výkonná riaditeľka AIFP Katarína Slezáková.

Pomôže webstránka

Bezplatná online poradňa zriadená v rámci webovej stránky AIFP má uľahčiť pacientom a ich ošetrujúcim lekárom hľadanie informácií o aktuálnych a relevantných klinických skúšaniach prebiehajúcich na Slovensku, a tiež zjednodušiť proces prepojenia pacienta a jeho lekára s výskumnými centrami.

„Naším cieľom je pomôcť pacientom, aby jednoduchým spôsobom vedeli získať informácie o relevantných klinických skúšaniach na Slovensku,“ povedala Slezáková.

„Pacient vyplní na stránke formulár, na základe ktorého mu budú vyhľadané prebiehajúce klinické skúšania so zreteľom na jeho diagnózu z nezávislých a verejne dostupných zdrojov,“ doplnila.

Tento proces zabezpečuje skupina vyškolených študentov medicíny, ktorá už niekoľko rokov riadi poradňu aj v Českej republike a svoje postupy bude konzultovať s lekármi z AIFP.

Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu reprezentuje 31 inovatívnych farmaceutických spoločností pôsobiacich na Slovensku.

Odporúčané články

Medzinárodná spolupráca vo výskume umožní pacientom dostať sa skôr k inovatívnym liekom V biomedicínskom výskume má Slovensko potenciál

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X