Dôvera bude odmeňovať lekárov za kvalitu zdravotnej starostlivosti

Dôvera
Foto: SITA / Tomáš Benedikovič

Lekári budú hodnotení na základe konkrétnych parametrov

Zdravotná poisťovňa Dôvera bude odmeňovať lekárov za kvalitu zdravotnej starostlivosti. Zástupcovia poisťovne to uviedli na štvrtkovej tlačovej besede. Lekári budú podľa nich hodnotení na základe konkrétnych parametrov.

Dôvera sa inšpirovala fungovaním zdravotníctva v zahraničí a prevzala spôsoby ohodnotenia lekárov odtiaľ, kde to už fungovalo, komentoval implementáciu zásad odmeňovania riaditeľ úseku vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti v Dôvere Marian Faktor.

Lekár získa vyššie finančné ohodnotenie, ak pred každým podpísaním lieku skontroluje elektronickú liekovú knižku pacienta, a tak zníži riziko neželaných liekových interakcií.

Poisťovňa zvýšila aj úhrady na CRP vyšetrenia. Pomocou nich lekár zistí, či by mal predpísať antibiotiká. Zníženie spotreby antibiotík je podľa poisťovne zároveň prevenciou voči rezistencii na antibiotickú liečbu.

Limity nebudú, pediatri budú mať kapitačno-výkonový model

V nových zmluvách, o ktorých rokovali so zástupcami lekárov, bolo dohodnuté zavedenie bezlimitného prostredia pre všetky odbornosti špecialistov.

Pediatri budú mať nový kapitačno-výkonový model financovania. Dostanú fixné paušálne platby, ale aj príspevky za konkrétne výkony.

Poisťovňa tento model nevylučuje ani pri ostatných lekároch, všetko podľa nej ukážu budúce rokovania.

Poisťovňa chce lekárov motivovať aj k vyššiemu počtu preventívnych prehliadok. U všeobecných lekárov a gynekológov budú podstatným hodnotiacim parametrom, podľa ktorého sa bude odvíjať výška úhrady poisťovne.

Niektorí lekári akceptovali aj hodnotenie podľa spokojnosti pacienta

Zmluvné podmienky podľa Faktora nie sú pre všetkých lekárov rovnaké. Niektorí sa s poisťovňou dohodli, že hodnotiacim parametrom bude aj spokojnosť pacienta. Iní tento parameter zatiaľ neakceptovali.

Zväz ambulantných poskytovateľov má s Dôverou platné zmluvy od 1. júla 2018. Ďalšie lekárske združenia sa pripoja postupne.

Ako poslední, od 1. októbra 2018, budú mať platné zmluvy s novými parametrami ambulantní lekári v nemocniciach združených v Asociácii nemocníc Slovenska.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom