Dôvera začala komunikovať s českými poisťovňami elektronicky

Cr_vlajka.jpg
Foto: Stockvault.net

Zdravotná poisťovňa uvažuje o takejto spolupráci aj s inými členskými štátmi EÚ, predovšetkým s Rakúskom a Nemeckom

Zdravotná poisťovňa Dôvera spustila svoj informačný systém na online komunikáciu s českými zdravotnými poisťovňami. Ako informoval na tlačovej konferencii generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan, zatiaľ v oblasti vydávania dokladov preukazujúcich nárok na zdravotnú starostlivosť v oboch štátoch.

Zdravotná poisťovňa uvažuje o takejto spolupráci aj s inými členskými štátmi EÚ, predovšetkým s Rakúskom a Nemeckom, kam slovenskí občania migrujú najčastejšie.

Generálny riaditeľ poznamenal, že vďaka online komunikácii s českými zdravotnými poisťovňami sa skrátila čakacia lehota poistencov Dôvery na vybavenie potrebných dokladov nároku úhrady zdravotnej starostlivosti v SR a ČR z troch až štyroch týždňov na 24 hodín až tri dni.

Týka sa to občanov Slovenska, ktorí majú bydlisko na území SR, ale pracujú alebo podnikajú v Českej republike, alebo občanov Českej republiky, ktorí majú bydlisko na území ČR, ale pracujú či podnikajú na území SR. Takých poistencov Dôvery je momentálne zhruba 10 tisíc, týkať sa to však môže každého – teda 1,4 milióna ľudí.

Na pobočku netreba chodiť

Aby mohli čerpať zdravotnú staroslivosť na území ČR i SR, museli doteraz čakať, kým česká poisťovňa vystaví potrebný EÚ formulár, pošle ho poštou do príslušnej slovenskej zdravotnej poisťovne, kde ho zaevidujú do informačného systému. Toto trvalo v praxi niekoľko týždňov.

Od 1. júna tohto roka zdravotná poisťovňa Dôvera celú túto registráciu vybaví v priebehu niekoľkých hodín, najviac však troch dní. Poistenec nemusí ísť na pobočku osobne, stačí, ak svoju požiadavku pošle Dôvere poštou, e-mailom alebo telefonicky.

Aj usporia

Online komunikácia poisťovne so zahraničím prináša aj finančnú úsporu približne 25 tisíc eur ročne, odbúrajú sa tak náklady na papier, tlač a poštovné.

Zrýchlil sa aj proces vystavovania Náhradných certifikátov k Európskemu zdravotnému poisteniu poskytovateľom zdravotnej starostlivosti (ČR alebo SR), ak poistenec nemá pri poskytnutí potrebnej zdravotnej starostlivosti pri sebe preukaz.

Online prepojenie zdravotných poisťovní nariadila EÚ svojim členským štátom najneskôr do roku 2019. „Naše rozhodnutie, že do toho idem, padlo v júni 2016, v októbri 2016 sme podpísali dohody s českou stranou, začiatkom roka 2017 sme spustili testovaciu prevádzku a od 1. júna 2017 ideme naostro,“ zhrnul Kultan.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom