Dôvera chce žalovať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Koná nesprávne a šikanuje nás, tvrdí Penta (video)

Poisťovňa Dôvera
Foto: archívne, SITA/Tomáš Benedikovič

Zdravotná poisťovňa Dôvera považuje postup Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) voči poisťovni a jej predstaviteľom za šikanózny.

Ak úrad bude naďalej nečinný v konaní smerom k poisťovni, Dôvera podnikne právne kroky voči úradu. Na tlačovom brífingu o tom informovali predstavitelia investičnej skupiny Penta Investments a zdravotnej poisťovne Dôvera.

ÚDZS sa riadi neaktuálnymi zákonmi

Poisťovňa spochybňuje názor ÚDZS, že Dôvera nemôže účtovať o poistnom kmeni a nemôže ho odpisovať. Úrad sa v tomto odvoláva na judikatúru Najvyššieho súdu, pričom podľa predstaviteľov Dôvery táto judikatúra vychádza zo zrušených zákonov.

Naproti tomu existuje objektívny právny stav, a tým je opatrenie rezortu zdravotníctva, ktorým rezort určil podrobnosti účtovania. Opatrenie špecifikuje, že zdravotná poisťovňa je povinná účtovať o účtovnom kmeni a je povinná ho odpisovať ako dlhodobý majetok.

V tomto si zákon a ÚDZS protirečia. Účtovné závierky poisťovne boli overené bez výhrad, pričom účtovaniu poistného kmeňa sa venovala zvláštna pozornosť priebežne počas posledných 13 rokov, vrátane transakcie spojenia poisťovní Dôvera a Apollo.

„ÚDZS a každý, kto sa stotožňuje s názorom úradu, sa podľa poisťovne domáha toho, aby si účtovná jednotka neplnila svoju zákonnú povinnosť a aby porušovala zákon,“ odznelo na brífingu.

Úrad postupuje nesprávne

Za týchto okolností je postup ÚDZS šikanózny aj preto, lebo prerušil konanie o znovuzvolení Martina Kultana do predstavenstva. Úrad to odôvodnil tým, že sa vedie trestné konanie špecializovaným tímom kauzy Gorila, ktorá nemá nič spoločné s transakciou spojenia zdravotných poisťovní Dôvera a Apollo.

Podľa predstaviteľov Dôvery nie sú splnené zákonné podmienky na prerušenie konania, úrad má povinnosť rozhodnúť pozitívne alebo negatívne. Prerušenie považujú za nedôvodný prieťah.

Preto Dôvera podala 27. apríla na úrad výzvu, aby bezodkladne pokračoval v konaní a upustil od nesprávneho úradného postupu.

Zo zverejnenej správy ÚDZS aj z rozhodnutia o prerušení navyše vyplynulo aj porušenie daňového tajomstva, nakoľko úrad sa vo svojich rozhodnutiach odvoláva na priebežné výsledky daňovej kontroly, ktorá nie je ukončená.

Agentúra SITA osloví ÚDZS so žiadosťou o reakciu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou