Dôvody na núdzový stav podľa Asociácie polikliník pominuli, je čas vrátiť sa k normálnemu životu

Koronavírus, nemocnica
Foto: ilustračné, SITA/AP

Dôvody na núdzový stav už dávno pominuli. Uviedol to prezident Asociácie polikliník a zdravotníckych zariadení (APAZ) Štefan Zelník. Opatrenia, ktoré sa urobili na začiatku pandémie koronavírusu, boli podľa neho správne, ale je čas vrátiť sa k normálnemu životu a racionálnym opatreniam.

Z Covid-19 sa vyliečiť dá

Ako lekár musím konštatovať, že v súčasnosti sú podstatne vážnejšie ochorenia, ktorým sa treba prioritne venovať,“ vyhlásil. Za obdobie vyhláseného núdzového stavu podľa Zelníka zomrelo len na onkologické ochorenia okolo 3-tisíc ľudí, na Covid-19 doposiaľ 28. Zároveň pribudlo takmer 7-tisíc nových onkologických pacientov.

Viac o téme: Koronavírus

Kto si tento počet pacientov, ktorých nikto nevyšetruje, lebo pre Covid-19 sa riešili len akútne stavy, zoberie na zodpovednosť?“ pýta sa Zelník.

Poukázal na to, že z infekcie Covid-19 sa vyliečiť dá. Zhubné ochorenie je možné vyliečiť, alebo zásadne ovplyvniť dobu prežívania iba v prípade, že bude včasne diagnostikované. Neskoro diagnostikované ochorenie významne znižuje kvalitu života a skracuje dobu prežívania pacienta.

Ľudia sa boja chodiť k lekárom

Ako Zelník konštatoval, práve pre neustále zastrašovanie obyvateľstva novým koronavírusom sa ľudia boja chodiť k lekárom. Nenavštevujú ich za účelom vykonania preventívnych prehliadok a celkovo zanedbávajú svoj zdravotný stav.

Pýtam sa preto ministra zdravotníctva a hlavného hygienika, je vám jedno čo sa deje so zdravotným stavom obyvateľstva? Načo sú stany pred nemocnicami, kde sa meria teplota? Do nemocníc chodia zvyčajne chorí ľudia,“ konštatoval Zelník s tým, že mnohé ochorenia sa prejavujú zvýšenou teplotou. „Naopak, človek infikovaný Covidom-19 nemusí mať v počiatočných štádiách ochorenia vôbec zvýšenú teplotu,“ uzavrel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Štefan Zelník
Firmy a inštitúcie APAZ Asociácia polikliník a zdravotníckych zariadení