Dovolenka, Covid-19 a zdravotné poistenie. Zisťovali sme, na čo treba myslieť pred cestou do zahraničia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
dovolenka počas pandémie Covid-19
Ilustračné foto: Gettyimages.com

Ešte predtým, než si naplánujete dovolenku, myslite na poistenie. Pandémia koronavírusu totiž môže narušiť pokojný priebeh voľných dní, napríklad aj v podobe zdravotných problémov.

Spýtali sme sa všetkých zdravotných poisťovní, do akej miery budú mať slovenskí dovolenkári v zahraničí hradenú zdravotnú starostlivosť, na čo by sa mali pripraviť a či treba zvážiť aj komerčné cestovné poistenie.

V zásade platí, že komerčným cestovným poistením pred cestou do zahraničia nič nepokazíte. Práve naopak.

Stačí Európsky preukaz zdravotného poistenia?

V prípade, že sa vám na dovolenke v zahraničí stane úraz alebo budete akútne potrebovať prvú pomoc, mal by vám stačiť len Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP).

Podľa informácií zdravotnej poisťovne Dôvera máte v krajinách Európskej únie s európskym preukazom poistenca rovnaké práva na ošetrenie ako domáci pacienti. Znamená to, že za zdravotnú starostlivosť uhrádzanú z verejného zdravotného poistenia neplatíte už nič navyše, za neuhrádzanú však platíte rovnako ako domáci.

Zároveň by ste mali myslieť na to, že európsky preukaz poistenca akceptujú len vo verejných, nie v súkromných zdravotníckych zariadeniach.

Garantuje len nevyhnutné ošetrenie

Európsky preukaz vám garantuje nevyhnutné ošetrenie v nemocnici alebo v ambulancii, ak ide o akútny stav, napríklad pri chorobe, úraze, počas neplánovaného pôrodu, očkovania, operačného zákroku (prasknutý žalúdočný vred, zápal slepého čreva a pod.),“ uvádza na svojej stránke Dôvera.

Ak by ste sa teda počas dovolenky nakazili koronavírusom a ochoreli na COVID-19, k základnej zdravotnej starostlivosti by ste mali mať prístup. Problémom však môže byť hospitalizácia v nemocnici, podobne ako ošetrenie u zubára alebo nákup liekov, ktoré tento typ poistenia nemusí kryť.

Poisťovňa preto poistencom pred cestou do zahraničia odporúča aj komerčné poistenie liečebných nákladov. Dôvodom sú doplatky za zdravotnú starostlivosť, ktoré sú v jednotlivých krajinách rôzne vysoké a môžu vás nepríjemne zaskočiť.

Náklady na prevoz si uhrádzate sami

Ako pre portál vZdravotníctve.sk potvrdila aj Zuzana Štukovská z referátu komunikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), v prípade zdravotnej starostlivosti poskytnutej v krajinách mimo EÚ zdravotná poisťovňa hradí len neodkladnú zdravotnú starostlivosť.“

VšZP pri vycestovaní do cudziny odporúča aj uzavretie komerčného poistenia, keďže EPZP nekryje všetky náklady, ktoré môžu poistencovi v súvislosti s liečbou vzniknúť (napríklad náklady na prevoz, náklady u lekára, ktorý nie je napojený na verejný systém zdravotného poistenia a pod.),“ doplnila.

Cestovné poistenie kryje hospitalizáciu aj lieky

Cestovné poistenie znižuje riziko nečakaných výdavkov na zdravotnú starostlivosť v cudzine na minimum. „Ak sa dovolenkár počas pobytu v cudzine nakazí koronavírusom, liečebné náklady by mal mať z cestovného poistenia kryté. Ide o náklady na ambulantné ošetrenie, predpísané lieky, hospitalizáciu a ošetrovné počas hospitalizácie,“ približuje hovorkyňa poisťovne Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Výnimkou je iba pobyt v karanténe, na ktorý sa poistenie liečebných nákladov nevzťahuje, pretože sa netýka poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Na pobyt v karanténe sa nevzťahuje

Ak sa niekto ocitne počas svojej letnej dovolenky v karanténe, napríklad bude musieť ostať dva týždne zatvorený vo svojej hotelovej izbe, tak mu nie je poskytovaná zdravotná starostlivosť, a teda mu z poistenia liečebných nákladov nie je možné uhradiť náklady na pobyt v karanténe. Ak by počas karantény dostal infarkt alebo si privodil úraz, čo, samozrejme, vyžaduje liečbu alebo dokonca pobyt v nemocnici, tieto náklady poisťovňa zaplatí. Kým je v karanténe zdravý, poisťovňa náklady neprepláca. Ak v karanténe ochorie, napríklad aj na COVID-19, poisťovňa liečbu preplatí,“ vysvetlila hovorkyňa poisťovne Union.

Rovnako sa cestovné poistenie nevzťahuje na prípady, keď poistenec vedome nedodrží bezpečnostné pokyny a opatrenia miestnych úradov či policajných a vojenských jednotiek. Takisto sa nevzťahuje ani na prípady predvídanej alebo očakávanej poistnej udalosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Beáta Dupaľová KsenzsighováZuzana Štukovská
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňa