Dr.Max začína Dni dostupnosti liekov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lieky_dvojfarebne.jpg
Foto: Morguefile.com

Lekárne Dr.Max začínajú od pondelka s projektom Dni dostupnosti. Projekt si kladie za cieľ získať čo najviac konkrétnych informácií o chýbajúcich liekoch na Slovensku. Informovala o tom PR manažérka siete Zdenka Krížová.

Počas trvania projektu chcú lekárne do 25. septembra čo najintenzívnejšie a na všetkých svojich miestach mapovať, aké lieky a v akom rozsahu sú pre pacientov v lekárňach Dr.Max nedostupné.

Hlavným zámerom je prispieť významným počtom hlásení do projektu Nedostupné lieky a faktami podporiť vecnú diskusiu k novo navrhnutej legislatíve.

„Považujeme za dôležité veľmi konkrétne poukázať na smutnú realitu, že nie každý pacient má prístup k potrebnému lieku. Rozhodne chceme faktami zabrániť akejkoľvek snahe tento problém marginalizovať, či schovávať ho za frázu o voľnom pohybe tovaru,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ lekární Dr.Max na Slovensku Tomáš Slechan.

Chystá sa novela zákona

Nedostupnosť liekov pre slovenských pacientov má pomôcť riešiť vládny návrh novely zákona o liekoch, ktorým sa bude v najbližšej budúcnosti zaoberať parlament.

V navrhovanom znení obsahuje opatrenia na zabránenie vývozu a zabezpečenie dostupnosti liekov zaradených do zoznamu kategorizovaných liekov. Ide o lieky, ktoré sú uhrádzané na základe verejného zdravotného poistenia.

„Navrhovanú zmenu vítame a veríme, že parlament nezmení jej znenie tak, že opatrenia obsiahnuté v navrhovanej novele sa stanú len formálnymi a v praxi nevymožiteľnými. Veríme, že ju pomôžu zachovať aj dáta, ktoré získame v rámci aktuálneho projektu. Novela má v navrhovanom znení veľkú šancu významne znížiť reexport liekov z o Slovenska,“ povedal Slechan.

Nedostupné lieky

Na to, aby sa situácia s nedostupnosťou liekov na Slovensku zmenila, vznikol ešte v októbri 2015 pod vedením Slovenskej lekárnickej komory a Asociácie na ochranu práv pacientov SR projekt Nedostupné lieky, kde sú od jeho začiatku partnerom aj lekárne Dr.Max.

Jeho cieľom je prostredníctvom zberu dát o chýbajúcich liekoch odpovedať na otázku, ktoré konkrétne lieky a v ktorých regiónoch chýbajú a nájsť jej účinné riešenie.

Zozbierané údaje majú umožniť presne informovať odbornú verejnosť, vrátane Ministerstva zdravotníctva SR, o tom, kde je ohrozená zdravotná starostlivosť. Lekárne Dr.Max v rámci projektu Dr.Max mapovali nedostupnosť priebežne, avšak miera intenzity bola predovšetkým na individuálnych lekárňach.

Chýbajú všetky druhy liekov i vakcín

V rámci projektu Dni dostupnosti bolo vyše 1 300 zamestnancov lekární Dr.Max vyzvaných a povzbudených, aby nedostupnosť každého jedného lieku mapovali čo najintenzívnejšie. Dáta budú vypovedať o konkrétnom pacientovi s konkrétnou diagnózou, ktorý svoj liek nedostal.

„Situáciu, keď v lekárňach v dôsledku reexportu chýba približne tristo druhov liekov považujeme za kritickú,“ zdôraznil Slechan.

Lieky podľa neho chýbajú naprieč celým liekovým spektrom od antitrombotík, perorálnych diabetík, inzulínov,  reumatologík, vrátane vakcín na povinné očkovanie  detí.

Rovnako chýbajú lieky na neurologické a psychiatrické diagnózy.

„V prípade povinného očkovania je častou praxou, že chýba vakcína na podanie ďalšej očkovacej dávky a dochádza k zmareniu celého očkovania,“ upozornil Slechan.

Takýto stav podľa neho už vážne ohrozuje zdravie pacientov, odhliadnuc od zbytočného stresu, ktorému je vystavený pacient, ale aj personál lekární, keďže nie je v ich možnostiach zabezpečiť liek.

Stačí vyzvať lekárnika

„Chceme touto cestou vyzvať aj pacientov, aby nedostupné lieky v lekárňach Dr.Max nahlasovali. Môžu tak sami aktívne pomôcť zlepšiť aktuálny stav,“ dodal Slechan.

Proces je jednoduchý –  keď sa pacient v lekárni dozvie, že jeho liek nie je dostupný, požiada lekárnika, aby tento problém nahlásil do lekárenského informačného systému.

Tento údaj je automaticky zaznamenaný a anonymne spracovaný. Po nahlásení pacientovi lekárnik vystaví potvrdenie s údajmi o lieku, ktorý v lekárni nenašiel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Dr. Max