Drogy a COVID: Díleri sa snažia zachrániť predaj extázy

drogový díler, drogy
Foto: ilustračné, Getty Images

Extáza je najrozšírenejšou spomedzi takzvaných diskotékových drog. Podáva sa vo forme tabletky, ktorá obsahuje účinnú látku nazvanú MDMA (3,4-metylendioxy-N-metylamfetamín).

Podľa hodnotiacej správy Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogové závislosti (EMCDDA) sa Európa stáva dôležitým výrobcom drog s touto účinnou látkou, ktorý zásobujú svetový trh.

Dokazuje to aj fakt, že počet laboratórií vyrábajúcich drogy s MDMA, ktoré odhalili zodpovedné orgány v Európskej únii (EÚ), neustále rastie, rovnako ako aj počet záchytov drog v Európe.

Najväčší nárast počtu záchytov bol medzi rokmi 2009 až 2019 zaznamenaný práve v súvislosti s MDMA, a to konkrétne o 290 percent. V tomto období došlo tiež k 456-percentnému nárastu zachyteného množstva tejto účinnej látky.

Predbežné údaje za rok 2020 však naznačujú, že užívanie extázy sa paradoxne znížilo. Zdá sa, že primárne za to môže pandémia.

Drogy a COVID

Vzhľadom na opatrenia súvisiace so šírením ochorenia COVID-19 sa podľa úradov všeobecne zhoršila dostupnosť jednotlivých drog v regiónoch. Znížila sa tiež ich kvalita, no cena jednotlivých látok sa v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi naopak zvýšila.

Ešte na začiatku roka 2020 sa európsky trh s drogami vyznačoval rozšírenou dostupnosťou rozmanitej škály drog s čoraz väčšou čistotou alebo účinnosťou. Ilustrujú to veľké záchyty kokaínu aj iných drog v európskych prístavoch.

Neskôr v roku 2020 sa však výroba a obchodovanie s drogami museli prispôsobiť epidemiologickým obmedzeniam. Zrejme sa im to podarilo, nakoľko úrady zaznamenali len málo dôkazov o závažných narušeniach dodávok drog.

„Zdá sa, že porovnanie s rokom 2019 naznačuje podobnú celkovú spotrebu väčšiny drog a v niekoľkých mestách možno dokonca aj vyššiu mieru spotreby,“ uvádza EMCDDA v správe.

Digitalizácia trhu

Potvrdilo sa teda, že pandémia síce mala negatívny vplyv na maloobchod s drogami, viedlo to však k väčšiemu osvojeniu si nových technológií na uľahčenie distribúcie drog, prípadne k urýchleniu trendu digitalizácie trhu.

Predajcovia drog a kupujúci sa prispôsobili novej situácii tým, že zvýšili využívanie šifrovaných služieb odosielania správ, aplikácií sociálnych médií, online zdrojov, ako aj poštových a domácich doručovacích služieb.

Na veľkoobchodnej úrovni sa pandémia odrazila v zmene trás a metód dovozu. Díleri sa spoliehajú skôr na pašovanie prostredníctvom intermodálnych kontajnerov a obchodných dodávateľských reťazcov, menej na využívanie ľudských kuriérov.

Menší záujem?

Pre extázu však zdá sa všeobecné závery neplatia, aspoň nie úplne.

EMCDDA skonštatovala, že spotrebitelia majú v posledných rokoch menší záujem o drogy, ktoré sa zvyčajne spájajú s voľnočasovými podujatiami. Takou drogou je práve extáza. Logicky majú teraz väčší záujem o drogy spojené s domácim užívaním.

Napriek tomu, zmiernenie obmedzení pohybu a cestovania a návrat niektorých spoločenských zhromaždení, bol v lete 2020 spojený so zvýšenou mierou užívania „party“ drog, čo dokázala analýza vzoriek odpadových vôd v niektorých európskych krajinách.

Je teda menší záujem o užívanie extázy spojený iba s epidemiologickými opatreniami alebo táto droga celkovo upadá do zabudnutia?

Kvalita a dostupnosť

Extáza a metamfetamín sú dve drogy, ktorých „hladiny“ v odpadových vodách pozorované v roku 2020 sa vo väčšine miest javia nižšie ako v predchádzajúcich rokoch. Menší záujem o extázu v roku 2020 potvrdili aj jej užívatelia v online prieskumoch.

Obmedzené údaje o pohotovostných službách v nemocniciach takisto poukázali na pokles návštev pohotovosti z dôvodu užitia MDMA, a to aj napriek tomu, že extáza je vysoko dostupná a jej kvalita na trhu sa zlepšuje.

To, že díleri ponúkajú stále kvalitnejšiu extázu naznačuje, že sa možno snažia jej predaj zachrániť. V Holandsku podľa úradov hľadajú zjavne aj iné spôsoby, ako udržať záujem o túto „party“ drogu.

V súvislosti s pandémiou sa totiž na trhu objavili aj tabletky s nižšou koncentráciou MDMA, ktoré podnikaví díleri predávajú ako „vhodnejšie na domáce použitie“.

Slovenské reálie

Na Slovensku policajné zložky zaznamenali nárast kvality. V rámci porovnania koncentrácie účinnej látky v extáze polícia v roku 2020 zhabala „lepšie“ drogy ako v roku 2019.

Prax u nás sa s európskymi krajinami zhoduje aj v iných veciach, napríklad v spôsobe získavania drog. V správe o stave a vývoji drogovej scény na území Slovenska v roku 2020 sa okrem nakupovania cez internet spomínajú rovnako aj kuriérske a poštové služby.

Z protidrogovej centrály Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zároveň informujú, že aj slovenskí užívatelia drog sa po výpadku „trhu“ v súvislosti so zatvorením hraníc rýchlo naučili pestovať či vyrábať drogy v domácom prostredí.

Dovážať sa však takisto neprestalo. Importované drogy na naše územie najčastejšie prichádzajú z Holandska a Poľska, konkrétne extáza aj z Českej republiky, aj keď zdrojovou krajinou je aj v tomto prípade často Holandsko.

Dve strany mince

Na rozdiel od EÚ ale slovenská polícia nachádza stále menej extázy, zabavuje stále menšie množstvá. Zdá sa teda, že o jej užívanie je stále menší záujem, čo potvrdila aj hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR.

„Čo sa týka extázy, registrujeme u nás dlhodobo pokles záujmu konzumentov o tento typ omamných a psychotropných látok,“ povedala Denisa Bárdyová pre portál vZdravotníctve.sk.

Na všetky tieto údaje sa však podľa Ľubomíra Okruhlicu, hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva SR pre medicínu drogových závislostí, treba pozerať z dvoch strán.

Jeden pohľad na vec majú práve policajné zložky, ktoré vyhodnocujú dáta o zhabaných drogách. Na základe toho potom informujú o trendoch, čo však môže byť pri komplexnom pohľade na užívanie extázy zavádzajúce.

V Centre pre liečbu drogových závislostí sa sústredia na „nerepresívnu stránku, tou je liečba a prevencia“, preto vidia veci aj inak.

Liečba a prevencia

„My sa riadime podľa toho, koľko k nám príde ľudí, ktorí majú problém s nejakou látkou, teda drogou,“ vysvetľuje Okruhlica a dodáva, že klienti, ktorí sa u nich v centre liečia zo závislosti na drogách, majú často skúsenosť s extázou.

Primárne sa však liečia kvôli pervitínu, heroínu či marihuane. „Pokiaľ ide o extázu, tá je výnimočná, lebo tam prakticky nevzniká závislosť,“ opisuje Okruhlica dôvod, pre ktorý sa tejto droge neprikladá taký veľký význam.

Aj u nich si však v rámci skúseností z klinickej praxe všimli, že „došlo k poklesu užívania“. Hlavnou príčinou podľa neho je fakt, že sa v minulom roku neusporiadavali veľké festivaly či open-air akcie a „diskotéky“ boli pozatvárané.

Z toho vyplýva, že keď sa život po pandémií vráti do „normálu“, užívatelia drog sa pravdepodobne vrátia aj k starým zvykom. Či bude užívateľov extázy stále menej však jasné nie je, vzhľadom na vysokú produkciu tejto drogy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa BárdyováĽubomír Okruhlica
Firmy a inštitúcie Centrum pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) v BratislaveEMCDDA Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogové závislostiNAKA Národná kriminálna agentúraPPZ SR Prezídium policajného zboru SR