Drogy a COVID: Díleri sa snažia zachrániť predaj extázy

drogový díler, drogy
Foto: ilustračné, Getty Images

Extáza je najrozšírenejšou spomedzi takzvaných diskotékových drog. Podáva sa vo forme tabletky, ktorá obsahuje účinnú látku nazvanú MDMA (3,4-metylendioxy-N-metylamfetamín).

Podľa hodnotiacej správy Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogové závislosti (EMCDDA) sa Európa stáva dôležitým výrobcom drog s touto účinnou látkou, ktorý zásobujú svetový trh.

Dokazuje to aj fakt, že počet laboratórií vyrábajúcich drogy s MDMA, ktoré odhalili zodpovedné orgány v Európskej únii (EÚ), neustále rastie, rovnako ako aj počet záchytov drog v Európe.

Najväčší nárast počtu záchytov bol medzi rokmi 2009 až 2019 zaznamenaný práve v súvislosti s MDMA, a to konkrétne o 290 percent. V tomto období došlo tiež k 456-percentnému nárastu zachyteného množstva tejto účinnej látky.

Predbežné údaje za rok 2020 však naznačujú, že užívanie extázy sa paradoxne znížilo. Zdá sa, že primárne za to môže pandémia.

Drogy a COVID

Vzhľadom na opatrenia súvisiace so šírením ochorenia COVID-19 sa podľa úradov všeobecne zhoršila dostupnosť jednotlivých drog v regiónoch. Znížila sa tiež ich kvalita, no cena jednotlivých látok sa v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi naopak zvýšila.

Ešte na začiatku roka 2020 sa európsky trh s drogami vyznačoval rozšírenou dostupnosťou rozmanitej škály drog s čoraz väčšou čistotou alebo účinnosťou. Ilustrujú to veľké záchyty kokaínu aj iných drog v európskych prístavoch.

Neskôr v roku 2020 sa však výroba a obchodovanie s drogami museli prispôsobiť epidemiologickým obmedzeniam. Zrejme sa im to podarilo, nakoľko úrady zaznamenali len málo dôkazov o závažných narušeniach dodávok drog.

„Zdá sa, že porovnanie s rokom 2019 naznačuje podobnú celkovú spotrebu väčšiny drog a v niekoľkých mestách možno dokonca aj vyššiu mieru spotreby,“ uvádza EMCDDA v správe.

Digitalizácia trhu

Potvrdilo sa teda, že pandémia síce mala negatívny vplyv na maloobchod s drogami, viedlo to však k väčšiemu osvojeniu si nových technológií na uľahčenie distribúcie drog, prípadne k urýchleniu trendu digitalizácie trhu.

Predajcovia drog a kupujúci sa prispôsobili novej situácii tým, že zvýšili využívanie šifrovaných služieb odosielania správ, aplikácií sociálnych médií, online zdrojov, ako aj poštových a domácich doručovacích služieb.

Na veľkoobchodnej úrovni sa pandémia odrazila v zmene trás a metód dovozu. Díleri sa spoliehajú skôr na pašovanie prostredníctvom intermodálnych kontajnerov a obchodných dodávateľských reťazcov, menej na využívanie ľudských kuriérov.

Menší záujem?

Pre extázu však zdá sa všeobecné závery neplatia, aspoň nie úplne.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa BárdyováĽubomír Okruhlica
Firmy a inštitúcie Centrum pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) v BratislaveEMCDDA Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogové závislostiNAKA Národná kriminálna agentúraPPZ SR Prezídium policajného zboru SR