Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tomáš Drucker
SITA / Ľudovít Vaniher
12. 07. 2016 13:38 Zdravotníctvo od SITA

Drucker predstavil v Bruseli priority predsedníctva

Slovensko nadviaže na aktivity holandského predsedníctva predovšetkým v oblasti nedostupnosti liekov. Témami budú aj antimikrobiálna rezistencia, boj proti tuberkulóze, či narastajúci výskyt nadváhy a obezity v Európe.

Minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker v utorok vystúpil pred členmi Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a potravinovú bezpečnosť (ENVI) Európskeho parlamentu.

Ako informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Stanislava Luptáková, šéf rezortu predstavil priority slovenského predsedníctva v oblasti zdravotníctva.

Drucker skonštatoval že Slovenská republika nadviaže na aktivity holandského predsedníctva a partnerov Tria, predovšetkým v oblasti nedostupnosti liekov. Témou bude aj antimikrobiálna rezistencia, ktorá je hrozbou pre globálnu, regionálnu a národnú zdravotnú bezpečnosť.

Slovenské predsedníctvo bude pokračovať v diskusii o spolupráci v boji proti tuberkulóze, ktorá je podľa ministerstva čoraz väčšou hrozbou v rámci globalizácie. Cieľom bude spoločné zamyslenie sa nad riešeniami tohto problému v Skupine pre verejné zdravie na vysokej úrovni, ktorá pripraví podklady pre diskusiu neformálnej Rady ministrov zdravotníctva 3. a 4. októbra 2016 v Bratislave.

Očkovanie, nadváha, demencia

„Efektívnym nástrojom v boji proti nadmernej spotrebe antibiotík a rozširujúcej sa odolnosti voči týmto liekom, je očkovanie. Preto, aj s prihliadnutím na súčasný trend antivakcinačných kampaní, sme sa rozhodli otvoriť túto tému aj na neformálnej Rade pre zdravotníctvo v októbri v Bratislave,“ priblížil minister.

Aktuálnou témou bude aj narastajúci výskyt nadváhy a obezity v Európe, ktorý podľa Druckera dosiahol úroveň epidémie.

„Aj preto je potrebné apelovať na zníženie nadmerného príjmu energie, nasýtených tukov, transmastných kyselín, cukru a soli v potravinách. Komisia a členské štáty EÚ už identifikovali najdôležitejšie oblasti, ktoré sú spojené s výživou a životným štýlom, je nevyhnutné o nich diskutovať,“ informoval minister zdravotníctva.

Ambíciou slovenského predsedníctva je podľa Druckera posilniť ciele a aktivity v oblasti chronických neinfekčných chorôb a hľadať možnosti na zníženie rizikových faktorov.

Vzhľadom na to, že podľa Svetovej zdravotníckej organizácie až takmer 35 % európskej populácie trpí poruchami mozgu, jednou z tém bude aj Alzheimerova choroba a riešenie vedeckých, zdravotných a sociálnych aspektov demencie.

Odporúčané články

Na Filipínach sa zľakli vakcíny, teraz vyhlásili epidémiu horúčky dengue Na krásnom modrom ampicilíne: Dunaj je znečistený antibiotikami najviac v Európe

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Platy popredných manažérov v USA narástli za štyridsať rokov o vyše tisíc percent Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Tvrdý brexit môže viesť k nedostatku potravín, palív a liekov, hovorí prognóza britskej vlády Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Aktualizované: Pri bombovom útoku Islamského štátu na svadbe v Kábule zahynuli desiatky ľudí Kimi Räikkönen si po šestnásťdňovom „záťahu“ uprostred sezóny nič nepamätal, priznáva v knihe

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X