Drucker rokuje v Pobaltí o podpore presťahovania EMA na Slovensko

EMA
Foto: SITA / AP

Minister partnerom z Lotyšska, Litvy a Estónska predstaví možnosti a benefity, ktoré dokáže Slovensko poskytnúť Európskej liekovej agentúre

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker odcestoval na návštevu pobaltských krajín, kde bude počas dvoch dní prezentovať kandidatúru Slovenska na presídlenie Európskej liekovej agentúry (EMA) do Bratislavy.

Ako informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, minister partnerom z Lotyšska, Litvy a Estónska predstaví možnosti a benefity, ktoré dokáže Slovensko poskytnúť tejto inštitúcii.

Slovensko predložilo koncom júla oficiálnu ponuku na získanie sídla EMA, ktorá sa bude sťahovať z Londýna. Európska komisia ponuky zhodnotí na základe kritérií a špecifických požiadaviek, konečné rozhodnutie sa očakáva v novembri tohto roka.

Podporu našej kandidatúre nedávno vyjadrilo Maďarsko a ešte pred ním Česká republika.

EMA by Slovensku prospela

Príchod agentúry na Slovensko by bol podľa ministerstva prínosom aj z hľadiska posilnenia sektoru zdravotníctva v medzinárodnom meradle. Perspektívne môže priniesť vytvorenie nových pracovných príležitostí, lepšie možnosti pre univerzity a výskumníkov, ako aj posilnenie kontaktov so zahraničím.

Slovensko vie poskytnúť pracovníkom agentúry plnohodnotné podmienky a zatiaľ nie je sídlom žiadnej európskej agentúry, čo je jedným z hlavných argumentov jeho kandidatúry. „Navyše sme ekonomicky silná krajina, nachádzame sa v bezpečnom prostredí a disponujeme vedecko-výskumnou a vzdelávacou základňou,“ povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

EMA má na starosti schvaľovanie nových liekov, vykonáva dohľad nad bezpečnosťou liekov a hrá dôležitú úlohu pri podpore inovácií a výskumu vo farmaceutickom priemysle. Zamestnáva stovky vysokokvalifikovaných odborníkov z celej Európy.

Po odhlasovaní odchodu z Veľkej Británie sa má presťahovať z Londýna do niektorej členskej krajiny EÚ. Kandidatúre Bratislavy konkuruje ďalších 18 európskych miest vrátane Amsterdamu, Barcelony, Kodane, Dublinu či Štokholmu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EMA Európska lieková agentúra