Slovensko má už šesť obetí koronavírusu, traja sú z DSS v Pezinku a životy ďalších visia na vlásku

Ilustračné foto: (Claudio Furlan/LaPresse via AP)

V Domove sociálnych služieb a zariadení pre seniorov (DSS) v Pezinku bolo na Covid-19 pozitívne testovaných už 55 ľudí klientov a 9 zamestnancov.

Traja klienti zariadenia ochoreniu podľahli. Informovali o tom na spoločnej tlačovej konferencii minister zdravotníctva Marek Krajčí a župan BSK Juraj Droba.

Testy na koronavírus podstúpia všetci zamestnanci zariadenia vrátane klientov. Do zariadenia v Pezinku nastúpi krízový manažér, ktorý bude mať na starosti koordináciu náročnej situácie.

Viac o téme: Koronavírus

Na Slovensku oficiálne máme aktuálne šesť obetí koronavírusu, uviedol Krajčí. Okrem už známych dvoch prípadov ochoreniu podľahol aj 89-ročný pacient z Trnavy.

Ďalšie prípady úmrtia sú z Domova sociálnych služieb v Pezinku. Dvaja pacienti zomreli na obojstranný zápal pľúc v Univerzitnej nemocnici Bratislava. „Jeden prípad je staršieho dáta, pacient zomrel 5. apríla v Domove sociálnych služieb v Pezinku,“ dodal Krajčí.

Župa bude testovať zariadenia sociálnej služieb

Podľa Drobu župa pretestuje všetkých klientov a zamestnancov župných zariadení sociálnych služieb. Župa podľa predsedu BSK žiadala vládu, aby testovala klientov a zamestnancov verejných aj neverejných zariadení sociálnych služieb. To sa dosiaľ nestalo.

„Napriek tomu, že to nie je kompetencia župy, v najbližších dňoch na svoje náklady zabezpečíme jednorazové testovanie všetkých klientov aj zamestnancov zariadení sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK,“ uviedol Droba.

Hospitalizovali 17 klientov DSS

Doteraz bolo v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) hospitalizovaných 17 klientov DSS Pezinok. Jeden z pacientov sa nachádza na umelej pľúcnej ventilácii a siedmi na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Zákaz návštev platí v DSS Pezinok už od 6. marca. Po potvrdení ochorenia Covid-19 u klientov aj pracovníkov DSS počas veľkonočných sviatkov prijalo zariadenie prísne karanténne opatrenia a od nedele je podľa BSK strážené políciou a armádou. Prvé hypotézy naznačujú, že nákazu mohol do zariadenia doniesť niektorý zo zamestnancov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva KliskáJuraj DrobaMarek Krajčí
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny krajUNB Univerzitná nemocnica Bratislava