E-kasa bude od júla povinná aj pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti

Pokladnica
Foto: GettyImages

Od 1. júla budú mať aj poskytovatelia zdravotnej starostlivosti povinnosť pripojiť sa online na portál finančnej správy. Ako správa informovala, o pridelenie kódu e-Kasa by už mali podnikatelia postupne žiadať.

„Pokladnicu si potom do 1. júla zinicializujú kedykoľvek podľa vlastného uváženia a bez zbytočnej časovej tiesne,“ nabáda finančná správa.

Nová povinnosť sa tak dotkne súkromných lekárov aj nemocníc. Otázky o súčasnom stave a pripravenosti sme poslali Asociácii nemocníc Slovenska, neodpovedala však.

Štátne nemocnice sa pripravujú

Zariadenia združené v Asociácii štátnych nemocníc sa na e-kasu postupne pripravujú. „Všetky inštitúcie združené v AŠN budú v súvislosti s e-kasou do stanoveného termínu 1. júla realizovať potrebné úpravy,“ zhrnula za asociáciu hovorkyňa Ivana Stašková.

Výška nákladov potrebných na zmeny bude závisieť od počtu pokladníc, ktoré sa v týchto zariadeniach nachádzajú, resp. budú nachádzať.

Niektoré nemocnice v súčasnosti používajú registračné pokladnice, niektoré virtuálne pokladnice. Ich počet sa pohybuje od 1 do 11 pokladníc v jednom zariadení. Výnimkou je napríklad Národné rehabilitačné centrum Kováčová, ktoré nemá podnikateľskú činnosť, preto sa ho zavedenie e-kasy netýka.

Lekári náklady pocítia

Všetci poskytovatelia ambulantnej zdravotnej starostlivosti sú ako každý iný daňový subjekt a majú od roku 2014 zavedenú registračnú pokladňu.

„Vzhľadom na počiatočné problémy pri virtuálnych pokladniciach sa poskytovatelia zdravotnej starostlivosti skôr prikláňali ku klasickej registračnej pokladni,“ priblížil prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth.

Marián Šóth
Marián Šóth | Foto: SITA / Marko Erd

„V súčasnosti vidím skôr prechod na virtuálne pokladne, ako výrazné zjednodušenie. Samozrejme, všetky daňove subjekty, ako aj ambulantní poskytovatelia, sa musia prispôsobiť novej legislatívnej úprave a pripojiť svoje registračné pokladne do systému  e-kasa,“ zdôraznil.

V súčasnosti ešte ASL nemá vyčiíslené náklady na e-kasu. „Určite budú musieť daňové subjekty náklady na e-kasu zohľadniť do cien, čo, samozrejme, pocíti občan. Môže to tak byť aj pri poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Tak ako v prípade eZdravia, aj v prípade e-kasy sa nám náklady zvýšia, ale príjmy za zdravotnú starostlivosť to nebudú zohľadňovať,“ vyjadril Šóth obavy lekárov.

Čo je eKasa?

Ide o projekt online napojenia všetkých pokladníc na portál finančnej správy. Kým doteraz mali podnikatelia možnosť vybrať si napojenie na systémy finančnej správy virtuálnej registračnej pokladnice dobrovoľne, po novom bude pripojenie na finančnú správu povinné.

Z elektronických registračných pokladníc (ERP) sa stanú online registračné pokladnice (ORP). Podnikateľom sa však rozšíria možnosti: pokladnicou bude môcť byť nielen klasická ERP, ale aj tablet, mobil, počítač či virtuálna pokladnica.

Doteraz požiadalo o pridelenie kódu pokladnice eKasa klient cca 2 100 podnikateľov, ktorí budú využívať registračnú pokladnicu. Takmer 1 300 žiadateľov chce využívať bezplatnú aplikáciu finančnej správy Virtuálna registračná pokladnica.

Kompletný postup prechodu na eKasu sprevádzaný grafickými ukážkami nájdu všetci podnikatelia priamo na portáli finančnej správy v časti eKasa – podnikatelia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ASL SR Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republiky