Ekonomickým riaditeľom NÚDCH zostáva Pavel Petrík

núdch
Foto: vZdravotnictve.sk
Vo svojom projekte načrtol budúcnosť ústavu. Varuje pred výrazným rastom osobných nákladov, ktoré bude treba finančne vykryť.

Ekonomickým riaditeľom Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) bude aj naďalej Pavel Petrík. Vyplýva to z výsledkov výberového konania, ktoré zverejnilo ministerstvo zdravotníctva.

Petrík bol podľa rezortu tiež jediným uchádzačom o túto funkciu. Vo výberovom konaní získal 185 z možných 225 bodov.

Úspešný uchádzač vo víťaznom projekte zdôrazňuje, že NÚDCH má pacientsky orientovaný prístup. Plánuje preto napríklad aj zrušenie trojlôžkových izieb a ich premenu na jedno- a dvojlôžkové.

Pribudnúť by mala aj ubytovňa pre pacientov a ich rodičov, ktorí prichádzajú len na ambulantné zákroky či podávanie liekov. Mohla by slúžiť aj len pre sprievodcov, ktorí by tam mohli čakať na pacientov jednodňovej chirurgie.

Ako prilákať zamestnancov

Vo svojom projekte Petrík upozorňuje na permanentný podstav personálu na lôžkových oddeleniach. Jedným z riešení má byť dobudovanie špičkových oddelení. To podľa Petríka môže slúžiť ako lákadlo pre lekárov.

Nedostatku stredného personálu môže napomôcť aj zmena v lôžkovom fonde. Petrík sa neprikláňa k jednoduchému zníženiu počtu postelí, nakoľko by to malo len obmedzený dopad. Riešením je podľa neho preskupenie a prestavba oddelení. To by umožnilo tzv. pooling (presúvanie lôžok medzi oddeleniami podľa potreby pri zachovaní ich počtu, pozn. red.).

Neustále klesajúci podiel ústavnej starostlivosti v prospech ambulantnej a jednodňovej starostlivosti potrebu tohto kroku podľa Petríka len posilňuje. Prebudovaním a skompaktnením jednotlivých oddelení sa zároveň aj fyzicky uvoľnia priestory. V nich možno zriadiť nové oddelenia či umiestniť prístroje. Slúžiť môžu aj na zvýšenie komfortu pacientov.

Nudch_logo.jpg
Foto: NÚDCH

NÚDCH v číslach

  • 419 lôžok
  • 18 tisíc pacientov ročne
  • 10 tisíc chirurgických zákrokov ročne
  • 200 tisíc pacientov ročne vyšetrených v ambulanciách
  • 13 pediatrických odborov
  • 1400 zamestnancov, z nich 200 nemedicínskych pracovníkov
  • 65-68 % nákladov NÚDCH tvoria osobné náklady
  • o 700 tisíc eur mesačne sa ešte zvýšia po januárovom raste platov
  • ďalších 300 tisíc eur ročne ho vyjdú rekreačné poukazy

Zákony zvyšujú osobné náklady

Ako ďalšie opatrenie Petrík navrhuje zriadenie jaslí či škôlky pre deti zamestnancov. To by umožnilo matkám vrátiť sa po materskej skôr do práce.

Pomôcť získavať nových pracovníkov by malo aj zvýšenie koeficientov platových tried od začiatku tohto roku. Ako však Petrík upozornil, pre nemocnicu je to finančne priam likvidačné.

Mesačne to NÚDCH vyjde o 700 tisíc eur mesačne viac. To je zvýšenie nákladov o 27 %.

Ďalšie finančné zaťaženie prinesie zavedenie rekreačných poukazov, ktoré nemocnicu vyjdú na 300 tis. eur ročne.

„Je preto nutné urýchlene doriešiť dofinancovanie zvýšených osobných nákladov,“ varuje Petrík. Inak podľa neho môže byť ohrozená primárna funkcia NÚDCH.

V hre je aj prepúšťanie

Petrík vo svojom projekte naznačil aj možnosť prepúšťania. V prípade medicínskeho personálu sú možnosti obmedzené zákonom, ale aj celkovým nedostatkom pracovníkov. Zmenou v lôžkovom fonde by sa však pracovníci mohli presunúť na iné oddelenia, prípadne prepustiť.

Väčšie možnosti už má nemocnica v prípade obslužného personálu. Outsourcovaním by NÚDCH mohol znížiť počet elektrikárov a vodárov zo 14 na 5. Zautomatizovaním kúrenia by sa mohol znížiť aj počet kuričov.

Nemocnica tiež plánuje zrušiť pokladňu. Jej činnosť by mala prebrať kancelária registrácie pacientov, pribudnúť by mohli aj automatické pokladne.

Príjmy od samoplatcov

Ekonomický riaditeľ tiež chce znížiť administratívu a zvýšiť automatizáciu niektorých procesov. To by mohlo tiež uvoľniť kapacity pre komerčné využitie laboratórií či sterilizácie.

Nemocnica plánuje naďalej prenajímať svoje priestory komerčným subjektom.

V súčasnosti pripravuje aj poskytovanie svojich služieb samoplatcom. V začiatkoch by malo ísť o estetickú chirurgiu.

„V priebehu roka pripravujeme v spolupráci so zahraničnými nemocnicami aj poskytovanie služieb pre samoplatcov v oblastiach, kde disponujeme jedinečným prístrojovým a personálnym vybavením – spondylochirurgia, ortopédia, ORL,“ vymenúva Petrík.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NÚDCH Národný ústav detských chorôb