EMA našla možnú súvislosť medzi zápalovými ochoreniami srdca a vakcínami od Pfizeru a Moderny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pfizer/BioNtech
Foto: Ilustračné, SITA/AP

Medzi veľmi zriedkavými zápalovými ochoreniami srdca a vakcínami od Pfizeru a Moderny existuje možná súvislosť. Vyplýva to zo záveru Európskej liekovej agentúry (EMA) po preskúmaní prípadov zápalových ochorení srdca po tzv. mRNA vakcínach.

Podľa záverov Výboru pre hodnotenie rizík liekov (PRAC) liekovej agentúry majú byť myokarditída a perikarditída pridané do Súhrnu charakteristických vlastností lieku a Písomnej informácie pre používateľa (tzv. príbalový leták) ako nové vedľajšie účinky daných vakcín s neznámou frekvenciou výskytu.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Uvedené má byť aj upozornenie o tomto riziku pre zdravotníckych pracovníkov aj pacientov. Informovala o tom hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Magdaléna Jurkemíková.

Preskúmali desiatky prípadov

Výbor dospel k záveru o možnej súvislosti po dôkladnom preskúmaní všetkých dostupných údajov. Preskúmanie zahŕňalo podrobnú analýzu prípadov myokarditídy a perikarditídy, ktoré boli v súvislosti s týmito vakcínami nahlásené v Európskom hospodárskom priestore (EHP).

V súvislosti s myokarditídou išlo o 145 prípadov po vakcíne Comirnaty (Pfizer/BioNTech) a 19 prípadov po vakcíne Spikevax (Moderna). Pri perikarditíde išlo o 138 prípadov po vakcíne Comirnaty a 19 po vakcíne Spikevax. Do konca mája 2021 bolo v EHP podaných približne 177 miliónov dávok vakcíny Comirnaty a 20 miliónov dávok vakcíny Spikevax. Výbor takisto skúmal prípady nahlásené v krajinách mimo EHP.

Výskyt do 14 dní po očkovaní

Prípady myokarditídy a/alebo perikarditídy sa zvyčajne vyskytli do 14 dní po očkovaní, častejšie po druhej dávke vakcíny a u mladších dospelých mužov. Päť prípadov nahlásených v EHP malo fatálny priebeh. Išlo o pacientov vo vysokom veku alebo s inými pridruženými ochoreniami.

Myokarditída a perikarditída sa prejavujú najmä dýchavičnosťou, bolesťou na hrudníku a prudkým tlkotom srdca, ktorý môže byť nepravidelný. „Vzhľadom na to, že podľa dostupných vedeckých dôkazov vakcíny poskytujú vysoký stupeň ochrany pred ochorením COVID-19 a pred jeho závažným a fatálnym priebehom, celkové prínosy vakcín i naďalej prevyšujú ich riziká,“ dodala hovorkyňa ŠÚKL.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EMA Európska lieková agentúraPfizerŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv