EMA odporúča ľuďom s oslabenou imunitou tretiu dávku vakcíny, zvyšuje tvorbu protilátok

Vakcína, očkovanie
Foto: ilustračné, SITA/AP

Európska lieková agentúra (EMA) odporúča podávanie ďalšej dávky vakcín proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer/BioNTech a spoločnosti Moderna ľuďom s vážne oslabeným imunitným systémom. Takíto ľudia môžu extra dávky dostať najskôr 28 dní od druhého očkovania. EMA o tom informovala v pondelok.

Zvýšená schopnosť tvorby protilátok

Výbor EMA pre lieky na humánne použite (CHMP) odporučil extra dávky očkovacích látok po tom, čo štúdie ukázali, že u pacientov s transplantovanými orgánmi s oslabeným imunitným systémom zvyšujú schopnosť tvorby protilátok proti koronavírusu.

Viac o téme: Koronavírus

Neexistujú síce priame dôkazy o tom, že táto schopnosť ochraňuje proti COVID-19, očakáva sa, že ďalšia dávka zvýši ochranu aspoň u niektorých pacientov, uviedla EMA s tým, že bude v tejto súvislosti naďalej monitorovať dáta.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Riziká dôsledne monitorujú

EMA upozorňuje, že je dôležité rozlišovať extra dávky pre ľudí s oslabeným imunitným systémom a posilňujúce dávky pre ľudí, ktorí majú normálny imunitný systém.

V spojitosti s posilňujúcimi dávkami CHMP zhodnotil dáta pre vakcínu Comirnaty (Pfizer/BioNTech), ktoré ukazovali nárast úrovní protilátok po podaní tretej dávky po približne šiestich mesiacoch od druhého očkovania u ľudí vo veku 18 až 55 rokov. Výbor preto dospel k záveru, že najmenej pol roka po druhej dávke možno zvážiť posilňujúcu dávku pre ľudí od 18 rokov. Riziká veľmi zriedkavých vedľajších účinkov, ako napríklad zápalové ochorenie srdcového svalu, po posilňujúcej dávke nie sú podľa EMA známe a dôsledne ich monitoruje.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EMA Európska lieková agentúra