EMA vyhodnocuje dáta o tretej dávke vakcíny Pfizer/BioNTech, výsledok bude známy o pár týždňov

Koronavírus, vakcína, Pfizer, BioNTech
Vakcína od spoločností Pfizer a BioNTech. Foto: ilustračné, SITA/AP Photo/Jessica Hill, File

Európska lieková agentúra (EMA) posudzuje žiadosť o podávanie posilňujúcej tretej dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer/BioNTech po šiestich mesiacoch od druhej dávky u ľudí vo veku od 16 rokov.

Viac o téme: Koronavírus

Ako informovala, jej Výbor pre lieky na humánne použite (CHMP) urýchlene zhodnotí dáta predložené spoločnosťou, ktorá uvádza na trh očkovaciu látku Comirnaty. Tie budú okrem iného obsahovať výsledky ešte trvajúcej klinickej štúdie, v ktorej približne 300 dospelých so zdravým imunitným systémom dostalo posilňujúcu dávku približne šesť mesiacov po druhej dávke.

Výbor následne odporučí, či je vhodné aktualizovať informácie o výrobku. Výsledok jeho zhodnotenia by mal byť známy o pár týždňov.

EMA tiež informovala, že posudzuje dáta o podávaní tretej dávky mRNA vakcín – od Pfizer/BioNTech alebo spoločnosti Moderna – u ľudí s vážne oslabenou imunitou.

Lieková agentúra s Európskym centrom pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) už skôr uviedla, že nie je naliehavo potrebné podávať posilňovacie dávky vakcín plne zaočkovaným osobám vo všeobecnej populácii. Malo by sa však o nich uvažovať v prípade ľudí s výrazne oslabeným imunitným systémom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BioNTechECDC Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôbEMA Európska lieková agentúraPfizer