EMA začala posudzovať liek Paxlovid proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Pfizer

Pfizer, logo
Foto: ilustračné, SITA/AP

Európska lieková agentúra (EMA) začala posudzovať údaje o lieku Paxlovid proti ochoreniu COVID-19. Je to tableta na orálne použitie, ktorú vyvinula americká farmaceutická spoločnosť Pfizer.

EMA posudzovanie začala, aby poskytla podporu úradom krajín, ktoré by sa mohli rozhodnúť pre núdzové použitie tohto lieku proti ochoreniu COVID-19 pred jeho schválením na trhu Európskej únie. EMA o tom informovala v piatok na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Posúdia aj medicínsku kvalitu a bezpečnosť

Výbor EMA pre lieky na humánne použite (CHMP) posúdi údaje zo štúdie, v rámci ktorej sa porovnával vplyv lieku Paxlovid a placeba u pacientov s ľahkým a stredne silným priebehom ochorenia COVID-19, u ktorých je vysoké riziko vážneho zhoršenia priebehu ochorenia.

Predbežné výsledky naznačujú, že Paxlovid znížil riziko hospitalizácie alebo úmrtia, ak sa začal podávať do troch až piatich dní od objavenia sa symptómov. CHMP však bude posudzovať aj medicínsku kvalitu a bezpečnosť lieku.

Vysoké štandardy musia byť splnené

„Úrady Európskej únie sú naďalej zaviazané urýchľovať hodnotenie veľmi potrebných liekov a vakcín proti ochoreniu COVID-19 pri zaručení, že spĺňajú vysoké štandardy EÚ v oblasti bezpečnosti a účinnosti,“ uviedla Európska lieková agentúra.

Paxlovid je orálne podávané antivirotikum, ktoré znižuje schopnosť vírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19 rozmnožovať sa v tele.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EMA Európska lieková agentúraPfizer