Endokrinologička Monika Málincová: Za búšením srdca a nadmernou únavou môže byť aj porucha štítnej žľazy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
štítna žľaza
Ilustračné foto: Gettyimages.com

Štítna žľaza patrí k najmenším, ale veľmi dôležitým orgánom ľudského tela. U dospelého človeka váži len 10 až 20 gramov, vysvetľuje endokrinologička Monika Málincová z Nemocnice Svet zdravia Michalovce.

Keď sa činnosť štítnej žľazy naruší, porucha sa prejavuje celým radom zdravotných problémov. Tvoria sa v nej totiž dôležité hormóny tyroxín (T4) a trijódtyronín (T3), ktorých produkcia ovplyvňuje fungovanie množstva orgánov.

Štítna žľaza má metabolický účinok, stimuluje rast a vývoj, pôsobí na nervový systém, svalstvo, ovplyvňuje činnosť srdca, fertilitu, priebeh gravidity. Hormóny štítnej žľazy majú vplyv aj na spotrebu kyslíka celým organizmom (bazálny metabolizmus) a produkciu tepla. Sú tiež nevyhnutné pre udržanie normálnej reaktivity dýchacích centier na zmeny hladiny kyslíka v krvnom obehu. A zúčastňujú sa v procesoch krvotvorby. Štítnožľazové hormóny zároveň zvyšujú metabolický obrat kostí. Reguláciu činnosti štítnej žľazy zabezpečuje riadiaci hormón produkovaný z podmozgovej žľazy (hypofýzy) – TSH (tyreotropný hormón),“ hovorí odborníčka.

Struma patrila k bežným chorobám našich predkov

„Ochorenie štítnej žľazy sa v minulosti, v čase nedostatočného príjmu jódu z potravy, prejavovalo jej zväčšením – strumou – tzv. endemická struma,“ opisuje doktorka Málincová.

Deficit jódu v strave vtedy viedol k niekoľkonásobnému, už na prvý pohľad viditeľnému zväčšeniu štítnej žľazy. Vďaka jodidácii kuchynskej soli od 50-tych rokov minulého storočia na Slovensku endemickú strumu a kretenizmus (vývojová porucha z nedostatočnej zníženej funkcie štítnej žľazy) v dnešnej dobe nepoznáme.

Na poruchu najprv upozorňujú nejasné príznaky

Podľa doktorky Málincovej vznikajú príznaky mnohých ochorení štítnej žľazy postupne a pacienti im obyčajne nevenujú dostatok pozornosti. Patria sem zvýšená únava, nevýkonnosť, búšenie srdca, vypadávanie vlasov, potenie, poruchy spánku, opuchy dolných končatín či ťažkosti so stolicou (hnačky, zápchy).

Zmenu telesnej hmotnosti, únavu a poruchy spánku často pripisujeme stresu, zvýšenej záťaži organizmu alebo inému ochoreniu, na ktoré sa liečime,“ dopĺňa odborníčka.

Pacient sám prichádza k lekárovi skôr, keď si nahmatá v oblasti krku uzlík alebo v mieste pociťuje bolesť.

„Druhá skupina pacientov je tá, ktorí nemajú žiadne ťažkosti a náhodne, napríklad pri preventívnej prehliadke, je zistená patologická hodnota tyreoidálnych hormónov, často len hraničná,“ vysvetľuje.

Najčastejšie ochorenia endokrinného systému

Poruchy štítnej žľazy patria medzi najčastejšie ochorenia endokrinného systému. Postihujú 10 15 % dospelej populácie,“ hovorí lekárka. Celosvetovo trpí chorobami štítnej žľazy až 300 miliónov ľudí, pričom asi osemkrát častejšie postihujú ženy.

Pacienti s ochorením štítnej žľazy predstavujú približne 70 80 percent pacientov v ambulancii endokrinológa,“ ozrejmuje doktorka Málincová.

Hypertyreóza spôsobuje hypermetabolizmus

Bežne sa v súvislosti so štítnou žľazou hovorí o tzv. hypertyreóze alebo hypotyreóze.

Hypertyreóza je označenie pre zvýšenú činnosť štítnej žľazy z nadmernej produkcie hormónov štítnej žľazy a ich zvýšeného prívodu do tkanív, čo spôsobuje hypermetabolizmus. Najčastejšou príčinou hypertyreózy je Graves-Basedowova choroba (80 %). Je to autoimunitné ochorenie štítnej žľazy spôsobené stimulujúcimi protilátkami namierenými proti TSH receptoru – imunitný systém činnosťou protilátok núti štítnu žľazu k zvýšenej činnosti a zvýšenej produkcii hormónov. Ďalšou príčinou hypertyreózy môže byť viacuzlová toxická struma, kedy uzly oblasťami v štítnej žľaze, ktoré majú podobný typ buniek a vo zvýšenej miere produkujú hormóny. Neakceptujú riadiaci hormón TSH (sú autonómne), ostatné oblasti štítnej žľazy okrem uzlov pracujú normálne alebo produkujú kompenzačne menej hormónov. Takisto nadmerný príjem jódu, RTG kontrastné vyšetrenie s jódovou kontrastnou látkou alebo lieky s obsahom jódu (amiodaron – liek využívaný v kardiológii) môžu spôsobiť hypertyreózu,“ objasňuje endokrinologička.

Medzi najčastejšie príznaky hypertyreózy patria búšenie srdca, nervozita, nepokoj, nespavosť, chudnutie aj pri zvýšenej chuti do jedla, teplá a spotená koža (najmä dlane rúk), intolerancia námahy, tepla, slabosť, časté stolice a iné.

Častým príznakom sú vystúpené oči

K ďalším príznakom, badateľným aj napohľad, patria vystúpené oči (tzv. exoftalmus) a nedovieranie viečok. Postihnutie očí a okohybných svalov je jednou z obávaných komplikácií u týchto pacientov, ktoré môžu viesť k dvojitému videniu a pri ťažkom postihnutí až k slepote,“ upozorňuje odborníčka.

Neraz sa stáva, že pacient s hypertyreózou najskôr vyhľadá oftalmológa alebo kardiológa, až potom sa dostane do ambulancie endokrinológa.

Liečba poruchy môže byť medikamentózna, teda v podobe užívania liekov, ktoré znižujú tvorbu hormónov štítnej žľazy. Obyčajne trvá dva roky. Ak však ťažkosti pretrvávajú aj po uplynutí liečby alebo nastanú komplikácie, ďalšou možnosťou je odstránenie štítnej žľazy.

Treťou možnosťou je liečba rádioaktívnym jódom (131I), ktorého podanie sa posudzuje individuálne, pričom definitívny účinok sa prejaví až po niekoľkých mesiacoch. Táto liečba je kontraindikovaná u tehotných a dojčiacich žien,“ vysvetľuje lekárka.

Hypotyreóza trápi najmä ženy

Hypotyreóza nastáva v dôsledku opačného problému, teda deficitu hormónov štítnej žľazy. Oveľa častejšie postihuje ženy a jej výskyt stúpa spolu s vekom. „Počet ochorení na 100-tisíc obyvateľov ročne signifikantne stúpa vo veku 40 až 50 rokov,“ spresňuje.

Približne jeden z 3- až 4-tisíc novorodencov má hypotyreózu vrodenú. „Dvakrát častejšie ňou trpia dievčatá a vzniká v dôsledku chýbania časti alebo celej štítnej žľazy, poruchy tvorby hormónov alebo jej ektopického uloženia (uloženie mimo oblasti krku),“ opisuje odborníčka.

Hypotyreóza však môže byť aj získaná, a to po operáciách štítnej žľazy, liečbe rádioaktívnym jódom či po rádioterapii v oblasti krku.

Následok autoimunitného zápalu štítnej žľazy

Najčastejšou príčinou zníženej funkcie štítnej žľazy je následok tzv. autoimunitného zápalu štítnej žľazy – autoimunitná difúzna lymfoidná tyreoiditída (DLT, Hashimotova tyreoiditída). Je to vôbec najbežnejšie endokrinné a autoimunitné ochorenie, ktoré 10-krát častejšie trápi ženy. Postihuje až 4 percentá dospievajúcich a mladých žien,“ dopĺňa s tým, v geriatrickej populácii žien sa výskyt ochorenia odhaduje na 15–20 percent.

Pri tomto ochorení dochádza k postupnému ničeniu zdravých buniek štítnej žľazy imunitnými mechanizmami. Obranný systém človeka vytvára protilátky a omylom ich nasmeruje proti vlastnej štítnej žľaze. Obranný imunitný systém je presvedčený, že štítna žľaza nie je telu vlastná, a preto je potrebné ju zničiť ako iné choroboplodné zárodky (baktérie, vírusy). Postupne sa takto likvidujú bunky štítnej žľazy tvoriace hormóny a ich produkcia je nedostatočná,“ opisuje poruchu endokrinologička.

Spomalenie metabolických procesov v tele

V dôsledku hypotyreózy sa v tele spomaľujú metabolické pochody. Pri ľahkom stupni poruchy môžu byť ťažkosti len minimálne a diagnóza ochorenia býva výsledkom náhodného vyšetrenia (napríklad preventívna prehliadka, skríning u gravidných žien).

Pri vážnejšom stupni ochorenia sa pacienti sťažujú na únavu, malátnosť, spomalenú psychomotoriku, stratu sústredenia, zimomravosť, suchú kožu, lámavosť nechtov, zmenu kvality vlasov či priberanie. K prejavom poruchy patrí aj spomalenie srdcovej frekvencie, postihnutie jazyku a hlasiviek (hlboký zachrípnutý hlas), anémia, bolesti svalov, kĺbov, ale tiež poruchy potencie či pokles libida a poruchy menštruačného cyklu u žien.

Liečba býva celoživotná

Liečba hypotyreózy je podľa doktorky Málincovej u všetkých pacientov rovnaká – rieši sa medikamentózne, teda náhradou chýbajúceho hormónu štítnej žľazy tyroxínu. Užívaná dávka hormónov je individuálna a počas liečby sa môže meniť.

Ako na záver upozorňuje endokrinologička Monika Málincová, liečba hypotyreózy je doživotná, pri dobrej spolupráci pacienta a lekára však prináša citeľné zlepšenie zdravotného stavu a kvality života.

Monika Malincová
MUDr. Monika Málincová. Foto: Svet zdravia

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Monika-malincova
Firmy a inštitúcie Nemocnica Svet zdravia MichalovceSvet zdravia