Epidémia osýpok na Samoe: Počet mŕtvych stúpa, nezaočkované rodiny majú vyvesiť červenú vlajku

Samoa, epidémia osýpok
Zdravotnícky pracovník odoberá látku na očkovanie proti osýpkam. 4. december 2019 Foto: SITA/AP

Úrady na Samoe vyzvali rodiny, ktoré nepodstúpili očkovanie proti osýpkam, aby si na dvere svojich domov zavesili červené vlajky. Tie by mali pomôcť zdravotníckym tímom v ich úsilí zamedziť šíreniu epidémie tohto vysoko infekčného ochorenia a pri podomových pochôdzkach ich upozorniť na to, kde je potrebná vakcinácia.

Tisícky chorých ľudí

Osýpkami sa podľa vládnych čísel nakazilo v tichomorskom štáte s 200-tisíc obyvateľmi viac ako 4 000 ľudí. Epidémia si dosiaľ vyžiadala 60 mŕtvych, väčšina z nich sú pritom deti do päť rokov.

V ostrovnom štáte minulý mesiac vyhlásili výnimočný stav, zatvorili všetky školy, deťom mladším ako 17 rokov zakázali zhromažďovať sa na verejnosti a všetkým obyvateľom nariadili očkovanie.

Podľa samojských úradov dosiahla miera zaočkovanosti približne 55 percent. Premiér Tuilaepa Sailele Malielegaoi sa zaviazal, že chce, aby toto číslo v krajine presiahlo 90 percent.

„Naše deti a ľudia sa nikdy nestanú imúnni voči akejkoľvek budúcej epidémii, ak nebudeme mať takmer stopercentné vakcinačné pokrytie,“ vyhlásil v stredu počas návštevy nemocnice a dodal, že „je to jediná protilátka“.

Výnimočný stav na Fidži

Detský fond Organizácie Spojených národov (UNICEF) poslal na Samou 110 500 vakcín proti osýpkam. Krajine pomáha v boji proti epidémii aj Nový Zéland, ktorý sa sám potýka s touto chorobou, pričom tam poslal okrem liečiv aj lekárske vybavenie a zdravotníckych pracovníkov.

Výnimočný stav pre rýchle šírenie sa osýpok vyhlásili v novembri aj Tonga a Fidži. V oboch štátoch je však miera zaočkovanosti vyššia ako 90 percent a zatiaľ si choroba nevyžiadala žiadnych mŕtvych.

Počet ľudí nakazených osýpkami celosvetovo stúpa. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v apríli oznámila, že počet prípadov osýpok sa počas prvých troch mesiacov tohto roku oproti rovnakému obdobiu v roku 2018 štvornásobne zvýšil. V Konžskej demokratickej republike si napríklad osýpky tento rok vyžiadali už takmer 5 000 mŕtvych a zhruba štvrť milióna infikovaných ľudí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tuilaepa Sailele Malielegaoi
Firmy a inštitúcie UNICEF Detský fond OSN