Epidémia osýpok na Samoe si vyžiadala desiatky mŕtvych, obyvateľom nariadili očkovanie

Samoa, osýpky
Ostrovný štát Samoa zasiahla epidémia osýpok. 2. december 2019 Foto: SITA/AP

Epidémia osýpok v tichomorskom štáte Samoa si vyžiadala už viac ako 50 mŕtvych. Informovala o tom tamojšia vláda s tým, že za uplynulý deň choroba pripravila o život päť detí.

Celkovo v dôsledku osýpok od októbra, keď sa ochorenie začalo šíriť, zomrelo 53 ľudí. Medzi nimi je jeden dospelý človek, dvaja starší tínedžeri a zvyšok tvoria deti do 14 rokov.

Vyhlásili výnimočný stav

V ostrovnom štáte minulý mesiac vyhlásili výnimočný stav, zatvorili všetky školy, deťom zakázali zhromažďovať sa na verejnosti a všetkým obyvateľom nariadili očkovanie.

Od vypuknutia epidémie nemocnice prijali viac ako 1 100 pacientov s osýpkami a 180 je ešte stále hospitalizovaných, uviedla vláda. Medzi zostávajúcimi ľuďmi v nemocnici je 19 detí v kritickom stave.

Samojská vláda predpokladá, že vírus sa začal šíriť od cestovateľa z Nového Zélandu. Novozélandská premiérka Jacinda Ardern v pondelok uviedla, že sa jej vláda snaží robiť všetko pre to, aby pomohla epidémiu zastaviť.

Nový Zéland poskytol vakcíny

Wellington poslal Samoe tisícky vakcín a tiež viac ako 50 zdravotníckych profesionálov. Pomoc tichomorskej krajine poskytli aj ďalšie štáty vrátane Veľkej Británie.

Dáta Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a UNICEF-u naznačujú, že vlani v Samoe zaočkovali menej ako 30 percent dojčiat. Nízku mieru zaočkovanosti zhoršil incident, keď dvom dojčatám podali zle namiešanú vakcínu a ony v dôsledku toho zomreli, čo viedlo k odkladu vakcinácie a nedôvere k nej.

Vláda v Samoe uviedla, že pred novembrom vakcináciu podstúpilo okolo 33-tisíc ľudí a od novembra to bolo ďalších 58-tisíc.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jacinda Ardernova
Firmy a inštitúcie UNICEF Detský fond OSNWHO Svetová zdravotnícka organizácia