Europoslankyňa Žitňanská vyzvala ministra Richtera na záchranu denných stacionárov

Jana Žitňanská
Jana Žitňanská Foto: SITA / Ľudovít Vaniher

Ako uviedla Jana Žitňanská, mnohé denné stacionáre sa dostali do finančných problémov v dôsledku nesplniteľných podmienok v zmluvách o poskytovaní finančného príspevku poskytovateľom sociálnej služby.

Europoslankyňa Jana Žitňanská (NOVA) v otvorenom liste ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny Jánovi Richterovi vyzvala na preskúmanie nesplniteľných podmienok, ktoré ohrozujú existenciu denných stacionárov.

Europoslankyňu na vzniknutú situáciu upozornilo viacero zariadení a na problémy denných stacionárov zareagovala aj neformálna platforma mimovládnych neziskových organizácií SocioFórum.

Mnohé denné stacionáre sa podľa SocioFóra dostali do finančných problémov v dôsledku nesplniteľných podmienok v zmluvách o poskytovaní finančného príspevku poskytovateľom sociálnej služby.

Potrebujú potvrdenie, ktoré sa nevydáva

Tieto zmluvy totiž vo svojich ustanoveniach podľa europoslankyne podmieňujú poskytnutie finančného príspevku predložením potvrdenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva o splnení všetkých zákonom stanovených podmienok.

Potvrdenia tohto typu sa však z usmernenia hlavného hygienika nevydávajú a denné stacionáre tak nie sú schopné túto podmienku na získanie finančného príspevku splniť.

A keďže denné stacionáre mali povinnosť predložiť toto potvrdenie do konca marca, v súčasnosti sú podľa Žitňanskej už bez financií, ktoré sú základom pre zabezpečenie ich bežného chodu.

„Tento stav, kedy sú zariadenia bez peňazí, je neprijateľný a minister musí okamžite konať. Denné stacionáre plnia nezastupiteľnú úlohu v spoločnosti, keďže umožňujú osobám so zdravotným postihnutím stráviť deň v prostredí, ktoré je ideálne pre činnostnú terapiu a pomáhajú udržiavať sociálny kontakt, čo má preukázateľne priaznivé psychologické účinky,“ uviedla Žitňanská.

Regulácia týchto zariadení by podľa nej nemala viesť k neopodstatneným a nesplniteľným požiadavkám, ktoré nakoniec vedú k zániku týchto potrebných zariadení.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR