Európska komisia nakúpi remdesivir za vyše 60 miliónov eur, rozdelí ho spravodlivo medzi štáty

Remdesivir covid 19 liek výroba
Foto: ilustračné, Getty Images

Európska komisia (EK) v utorok podpísala zmluvu s farmaceutickou spoločnosťou Gilead, vďaka ktorej chce zabezpečiť liečebné dávky Veklury (obchodný názov pre remdesivir). Vyplýva to z oficiálneho stanoviska EK. Ide o prvý liek povolený na úrovni EÚ na liečbu ochorenia COVID-19.

„S cieľom pokryť bezprostredné potreby budú s koordináciou a podporou Komisie od začiatku augusta šarže lieku Veklury sprístupňované členským štátom a Spojenému kráľovstvu,“ uvádza EK.

Zmluva vo výške 63 miliónov EUR bude financovaná nástrojom núdzovej podpory Komisie. Tým sa zabezpečí liečba približne 30-tisíc pacientov, ktorí vykazujú závažné symptómy ochorenia COVID-19.

„Pomôže to pokryť súčasné potreby v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov, pričom sa zabezpečí spravodlivé rozdelenie na úrovni EÚ na základe alokačného kľúča,“ uvádza EK a dodáva, že sa pritom zohľadní odporúčanie Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb. Komisia v súčasnosti pripravuje aj spoločné obstarávanie na ďalšie dodávky lieku, ktoré by mali od októbra pokryť dodatočné potreby a zásoby.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ECDC Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôbEK Európska komisia