Európska komisia podpísala zmluvu so Sanofi-GSK, umožní nákup 300 miliónov vakcín proti koronavírusu

Vakcína proti koronavírusu
Do konca roka by mala prebehnúť ešte tretia fáza testov. Ilustračné foto: Gettyimages

V piatok 18. septembra nadobudla platnosť druhá zo zmlúv, ktoré Európska komisia (EK) podpisuje s farmaceutickými spoločnosťami, po tom, ako ju formálne podpísali zástupcovia Sanofi-GSK a EK. Zmluva umožní všetkým členským štátom Európskej únie (EÚ) nakúpiť 300 miliónov dávok vakcíny Sanofi-GSK.

Okrem toho môžu členské štáty darovať vyhradené dávky krajinám s nižšími a strednými príjmami. Sanofi a GSK sa budú takisto usilovať, aby promptne poskytli významnú časť svojich dodávok vakcíny prostredníctvom spolupráce so zariadením na globálny prístup k vakcínam proti ochoreniu COVID-19 (COVAX). Agentúru SITA o tom informovala Ingrid Ludviková zo Zastúpenia EK na Slovensku.

Krajiny čelia novým ohniskám nákazy

Komisia už podpísala zmluvu so spoločnosťou AstraZeneca a pokračuje v rokovaniach o podobných dohodách aj s ďalšími výrobcami očkovacích látok, ako sú Johnson & Johnson, CureVac, Moderna a BioNTech, s ktorými ukončila prípravné rozhovory.

„Európska komisia dnešnou (piatok 18. septembra, pozn. redakcie) zmluvou so Sanofi-GSK opätovne preukazuje svoj záväzok zaistiť spravodlivý prístup k bezpečným, účinným a cenovo dostupným očkovacím látkam nielen pre svojich občanov, ale aj pre tých najchudobnejších a najzraniteľnejších ľudí na svete. Čoskoro budú nasledovať dohody s inými spoločnosťami, ktoré budú predstavovať diverzifikované portfólio sľubných vakcín založených na rôznych typoch technológií, čím sa zvýšia naše šance na nájdenie účinnej zbrane proti vírusu,“ uviedla v súvislosti so zmluvou predsedníčka EK Ursula von der Leyenová.

Komisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová doplnila, že „po letnom období viaceré európske krajiny čelia novým ohniskám nákazy, a tak je teraz bezpečná účinná očkovacia látka ešte kľúčovejším nástrojom na prekonanie pandémie a jej ničivých účinkov na naše hospodárstva a komunity“.

Druhá dohoda je podľa nej ďalším míľnikom stratégie EÚ v oblasti očkovania. „Dnes rozširujeme naše možnosti, aby sa občania EÚ a ľudia na celom svete mohli postupne vrátiť ku každodennému životu a opäť sa cítiť v bezpečí,“ uviedla Kyriakidesová.

Rekombinantná vakcína

Zmluva je financovaná z nástroja núdzovej podpory v rámci Únie, ktorý vyčleňuje finančné prostriedky na vytvorenie portfólia potenciálnych vakcín s rôznymi profilmi a vyrábaných rôznymi podnikmi.

Sanofi a GSK vyvíjajú rekombinantnú vakcínu proti ochoreniu COVID-19 s využitím inovačných technológií oboch spoločností. Sanofi prispeje svojím antigénom COVID-19 založeným na proteíne S, ktorý využíva technológiu rekombinantnej DNA, a GSK adjuvansovou technológiou, ktorá je v pandemickej situácii mimoriadne dôležitá, pretože môže znížiť množstvo proteínov očkovacej látky potrebných na jednu dávku, čo umožní výrobu väčšieho množstva vakcín, a tým pomôže chrániť viac ľudí.

Kombinácia antigénu na báze proteínov spolu s adjuvansom je dobre etablovaná a používa sa v mnohých očkovacích látkach, ktoré sú dnes k dispozícii na zlepšenie imunitnej odpovede. Môže takisto zvýšiť pravdepodobnosť vývoja účinnej očkovacej látky, ktorá sa bude môcť vyrábať vo veľkom.

Úspešnej vakcíne sa povolenie udelí rýchlejšie

Spoločnosti v septembri začali s 1. a 2. fázou štúdie. Po nich bude do konca roka 2020 nasledovať 3. fáza. V prípade úspechu a s výhradou regulačných požiadaviek sa budú snažiť, aby očkovacia látka bola k dispozícii do druhej polovice roka 2021.

Komisia spolu s členskými štátmi a Európskou agentúrou pre lieky využije existujúcu flexibilitu na urýchlenie povoľovania a sprístupňovania úspešných vakcín proti ochoreniu COVID-19.

Regulačný proces však bude zároveň dôkladný, pretože každá očkovacia látka uvedená na trh musí spĺňať potrebné bezpečnostné požiadavky a musí ju vedecky posúdiť Európska agentúra pre lieky v rámci postupu EÚ upravujúceho povoľovanie uvádzania na trh.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ingrid LudvikováUrsula von der Leyen
Firmy a inštitúcie AstraZenecaEK Európska komisiaEU Európska úniaSanofi