Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eu
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: GettyImages
7. 05. 2019 8:30 ZdravotníctvoSlovensko od vZdravotnictve.skSITA

Európska komisia: Praktická sestra nie je sestra

Nápad s premenovaním zdravotníckych asistentov na praktické sestry sa nestretol s pochopením Európskej komisie (EK). Slovensku v rámci ďalších pripomienok k nesprávne prijatej európskej legislatíve poslala aj túto.

Ako EK upozorňuje, na povolanie sestry je potrebné trojročné vzdelávanie v odbore a 4600 hodín odbornej praxe. V prípade praktických sestier je však vzdelávanie stále na úrovni zdravotníckeho asistenta.

Komisia preto navrhuje vrátiť sa k pojmu „asistent“ alebo zaviesť iný názov profesie.

S pravidlami EÚ nie je v súlade ani postavenie praktických sestier. Podľa slovenskej legislatívy totiž pracujú nezávisle a s lekármi. V Európe však asistenti pracujú pod dohľadom sestier.

Zelník výhrady EK odmieta

Výhrady EK odmieta predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Štefan Zelník. Práve on túto zmenu presadil. Ako na minulotýždňovom zasadnutí výboru vyhlásil, praktická sestra nie je regulované povolanie, ktoré by EK mala upravovať.

Komisia poslala Slovensku žiadosť o ďalšie informácie. Ak ju odpoveď neuspokojí, podá formálnu žiadosť o dodržiavanie práva EÚ.

Ak členský štát naďalej trvá na svojom, rozhodovať bude Súdny dvor EÚ. Ten môže ukladať aj sankcie.

Iveta Lazorová
Foto: SITA/Diana Černáková

SKSaPA: Poslanci sú nezodpovední

Podnet Európskej komisii podala Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA). Ako uviedla prezidentka komory Iveta Lazorová, SR by malo najprv uzavrieť toto preverovanie, až potom prijímať ďalšie legislatívne zmeny týkajúce sa praktických sestier.

Nový pozmeňujúci návrh, ktorý rozširuje pôsobenie praktických sestier a prijal ho zdravotnícky výbor, považuje SKSaPA za nezodpovedný krok.

„Prečo ministerstvo zdravotníctva SR nezakročí, ale len ticho súhlasí?“ pýta sa Lazorová.

MZ: Proces zhodnotenia pokračuje, detaily nemôžeme zverejniť

Ako pripomína ministerstvo zdravotníctva, sporné premenovanie bolo poslaneckou iniciatívou. „Vzhľadom na to, že išlo o poslanecký návrh, uvedená zmena neprešla v rámci legislatívneho procesu štandardným pripomienkovým konaním,“ uviedla hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová.

MZ SR preto zmenu riešilo v súlade s postupmi, ktoré jej vyplývajú z členstva v EK. Povinnosťou ministerstva bolo po nadobudnutí účinnosti zákona oznámiť Európskej komisii názov nového zdravotníckeho povolania – praktická sestra.

„Aktuálne pokračuje proces zhodnotenia na úrovni Európskej komisie a počas jeho trvania nie je možné zverejňovať detaily,“ uzavrela Eliášová.

Odporúčané články

Praktické sestry by sa mohli dovzdelávať vo všeobecných nemocniciach, pomôže to najmä absolventom Sestry zo Srbska na Slovensko pracovať neprídu, radšej pôjdu ďalej na Západ

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám Stratené doklady v Chorvátsku? Ako postupovať a kde si vybaviť náhradné Foto: Čiastočné zatmenie Mesiaca sledovalo aj Slovensko Snemovňa reprezentantov schválila rezolúciu, ktorá odsudzuje Trumpove rasistické vyjadrenia Foto: Poriadne opitý kamionista havaroval na D1 v smere na Trnavu, skončil prevrátený v priekope Zvýšenie minimálnej mzdy na 635 eur je zbytočný hazard, s návrhom odborárov nesúhlasí ani Klub 500 Umelá inteligencia sa sama naučila riešiť Rubikovu kocku, na poskladanie potrebovala len sekundu

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X