Európska lieková agentúra neodporúča očkovanie AstraZenecou pre ľudí so zdriedkavým cievnym syndrómom

Očkovanie, AstraZeneca
Podľa európskeho regulátora by mal byť syndróm kapilárneho úniku uvedený ako nový vedľajší účinok. Foto: Archívne, SITA/AP

Európska lieková agentúra (EMA) odporúča nepoužívať vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca u ľudí, ktorí mali zriedkavý cievny syndróm.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Uviedla to po preskúmaní prípadov šiestich ľudí, ktorí mali syndróm kapilárneho úniku po zaočkovaní spomenutou látkou Vaxzevria. Podľa európskeho regulátora by mal byť syndróm kapilárneho úniku uvedený v informáciách o produkte ako nový vedľajší účinok.

Vakcína Vaxzevria sa už skôr spájala s tvorbou zriedkavých krvných zrazenín. Podľa zdravotníckych predstaviteľov jej výhody stále prevyšujú malé riziká.

EMA v piatok tiež oznámila, že pokračuje v preskúmavaní malého počtu prípadov myokarditídy (zápalu srdcového svalu, pozn. SITA) a perikarditídy (zápalu obalu srdca) u ľudí, ktorí absolvovali očkovanie vakcínami od konzorcia PfizerBioNTech a spoločnosti Moderna.

Príznaky týchto problémov sú zvyčajne dýchavičnosť a bolesti hrudníka, zvyčajne sú dočasné. „Je potrebná ďalšia analýza, aby sa zistilo, či existuje príčinná súvislosť s vakcínami,“ uviedla EMA s tým, že očakáva dokončenie preskúmania daných prípadov na budúci mesiac.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AstraZenecaEMA Európska lieková agentúra