Európska lieková agentúra rozhodne o vakcíne Johnson & Johnson, je účinná aj voči novým mutáciám

Vakcína od Johnson & Johnson
Foto: Ilustračné, SITA/AP

Expertná skupina Európskej liekovej agentúry (EMA) vo štvrtok rozhodne, či povolí nasadanie vakcíny proti koronavírusu od firmy Johnson & Johnson (J&J) v rámci celej Európskej únie. V prípade kladného stanoviska budú v únii dostupné štyri vakcíny.

Stačí len jedna dávka

Prípravok od firmy J&J sa pritom podáva len v jednej dávke. Agentúra so sídlom v Amsterdame už schválila vakcíny od výrobcov Pfizer-BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Každá z nich si však vyžaduje podanie vo dvoch dávkach.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Zdravotnícki experti si od schválenia ďalšej vakcíny sľubujú zrýchlenie imunizačnej kampane v čase, keď sa Európe nedarí získať dostatočné množstvo vakcín a zaočkovať zraniteľné skupiny obyvateľstva.

Povolili ju v USA, Kanade i Bahrajne

Americký federálny Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) vakcínu od J&J schválil minulý mesiac. Povolená je aj v Kanade a Bahrajne.

Rozsiahla štúdia na troch kontinentoch preukázala 85-percentnú účinnosť vakcíny pri ochrane pred vážnym ochorením, hospitalizáciou a smrťou. Účinnosť je vysoká aj v krajinách ako Juhoafrická republika, kde sa vyskytli nové varianty vírusu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AstraZenecaBioNTechEMA Európska lieková agentúraEU Európska úniaJohnson & JohnsonModernaPfizer