Európska lieková agentúra zvažuje povolenie posilňujúcich dávok vakcíny od Johnsonu

Vakcína, Johnson & Johnson
Vakcína spoločnosti Johnson & Johnson. Foto: Ilustračné, SITA/AP

Európska lieková agentúra (EMA) zvažuje povolenie posilňovacích dávok jednodávkovej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Johnson & Johnson.

V pondelkovom vyhlásení regulačný orgán Európskej únie uviedol, že zvažuje žiadosť uvedenej farmaceutickej firmy týkajúcu sa odporúčania posilňovacej dávky pre ľudí od 18 rokov, a to najmenej dva mesiace po prvom očkovaní. EMA vyhlásila, že o tom rozhodne v priebehu niekoľkých týždňov.

Viac o téme: Koronavírus

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) dal v októbri „zelenú“ posilňovacej dávke vakcíny Johnson & Johnson, a to pre ľudí, ktorí pôvodne dostali očkovaciu látku od tejto spoločnosti, ako aj pre tých, ktorí boli zaočkovaní inými vakcínami.

Spoločnosť Johnson & Johnson už skôr prezentovala výsledky z veľkej štúdie, v ktorej sa zistilo, že podanie druhej dávky iba dva mesiace po prvom očkovaní u amerických príjemcov zvýšilo ochranu pred symptomatickým priebehom ochorenia COVID-19 zo 70 percent na 94 percent. Podanie tejto posilňovacej dávky o šesť mesiacov neskôr dokonca spôsobilo vytvorenie ešte väčšieho množstva protilátok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Johnson & Johnson