Európska únia má prvé úmrtia na opičie kiahne, na Slovensku sme už mali šesť potvrdených prípadov ochorenia

Opičie kiahne
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 29. júla 16:07

Španielsko v sobotu nahlásilo druhé úmrtie na opičie kiahne. Predpokladá sa, že ide o prvé obete tohto ochorenia v Európskej únii.

Španielsko malo už tisícky prípadov

Španielske ministerstvo zdravotníctva však nezverejnilo podrobnosti o obetiach. Prvé úmrtie na opičie kiahne krajina nahlásila v piatok. Podľa odhadov v Afrike ochoreniu podľahlo 75 ľudí, prevažne v Nigérii a Kongu, kde sa šíri smrteľnejšia forma opičích kiahní.

Viac o téme: Opičie kiahne

Podľa piatkovej správy španielskeho rezortu zdravotníctva sa v krajine doteraz opičími kiahňami nakazilo 4 298 ľudí, pričom zhruba 3 500 z nich tvorili homosexuálni muži. Ochorenie postihlo len 64 žien. Hospitalizáciu v Španielsku potrebovalo 120 nakazených.

Nejde o ochorenie jednej skupiny ľudí

Na Slovensku v týždni od 25. do 29. júla pribudli tri nové laboratórne potvrdené prípady opičích kiahní. Celkový počet potvrdených prípadov sa tak zvýšil na šesť. Informoval o tom hlavný hygienik Ján Mikas.

Ako ďalej upozornil hlavný hygienik, ochorenie sa prenáša blízkym kontaktom, ktorý nemusí mať výlučne sexuálnu povahu. Prenos je možný aj kontaminovanými predmetmi. Potvrdené prípady na Slovensku podľa Mikasa ukazujú, že nejde o ochorenie jednej skupiny ľudí.

Prenos ochorenia je možný bez ohľadu na pohlavie jednotlivca, ktorý prišiel do kontaktu s infikovanou osobou či jej osobnými predmetmi. „Zachovávajte si obozretnosť, nepodceňujte výskyt príznakov opičích kiahní a nespoliehajte sa na to, že štatisticky máte nižšie riziko nákazy,“ dodal hlavný hygienik.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Mikas