Európska únia objednala 300 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu, musia byť bezpečné a efektívne

Koronavírus, Covid 19, vakcína
Prvého testovania vakcíny na ľuďoch sa zúčastní 440 dospelých na jedenástich miestach v USA. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Európska únia (EÚ) sa dohodla s francúzskou farmaceutickou spoločnosťou Sanofi na zabezpečení 300 miliónov dávok potenciálnej vakcíny proti novému koronavírusu. Dohoda umožní všetkým 27 členským štátom EÚ kúpiť vakcínu, keď sa dokáže, že je bezpečná a efektívna. V piatok o tom informovala Európska komisia (EK), na ktorú sa odvoláva spravodajský portál DW.

Dohody so šiestimi spoločnosťami

Sanofi je jednou z viacerých firiem, na ktoré sa EÚ plánuje obrátiť v súvislosti s vakcínami. Predsedníčka EK Ursula von der Leyen sa v piatok vyjadrila, že „Európa investuje do diverzifikovaného portfólia sľubných vakcín založených na rôznych typoch technológií„, čo zvyšuje „naše šance na rýchle získanie účinného lieku proti vírusu„. EK chce uzavrieť dohody až so šiestimi farmaceutickými spoločnosťami.

Viac o téme: Koronavírus

Sanofi vyvíja potenciálnu vakcínu v spolupráci s britskou farmaceutickou spoločnosťou GlaxoSmithKline (GSK). Firmy chcú skombinovať antigén vyvinutý v Sanofi, ktorý stimuluje tvorbu protilátok, s adjuvantnou technológiou GSK, ktorá posilňuje imunitnú odpoveď vyvolanú vakcínou. Spoločnosti v spoločnom vyhlásení uviedli, že vakcíny by vyrábali v európskych štátoch vrátane Francúzska, Belgicka, Nemecka a Talianska. Klinické testy by podľa nich mohli začať v septembri a štúdia v rámci tretej fázy by sa mohla uskutočniť do konca roka.

Miliardy dolárov od USA

Sanofi a GSK sa v súvislosti s vakcínou dohodli aj so Spojenými štátmi, ktoré im na jej vývoj a výrobu dajú 2,1 miliardy dolárov ( v prepočte vyše 1,7 miliardy eur). Dohoda zabezpečuje USA 100 miliónov dávok a dáva vláde možnosť kúpiť dodatočných 500 miliónov.

Viac ako polovica z peňazí od americkej vlády pripadne na ďalší vývoj vakcíny, vrátane klinických testov, a financie tiež poputujú na posilnenie výrobných kapacít v USA, vysvetlili firmy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ursula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska únia