Európska únia podpísala s firmou HIPRA zmluvu o spoločnom obstarávaní vakcín proti koronavírusu

Vakcína, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/AP

Úrad Európskej únie pre pripravenosť a reakcie na núdzové zdravotné situácie (HERA) podpísal rámcovú zmluvu o spoločnom obstarávaní so spoločnosťou HIPRA Human Health na dodávku vakcín proti ochoreniu COVID-19.

Rýchly prístup k vakcíne

Na svojej webstránke o tom informuje Európska komisia. V rámci tohto obstarávania, na ktorom sa zúčastňuje 14 členských štátov Európskej únie (EÚ) a krajín, možno zakúpiť až 250 miliónov dávok. Dohoda umožní zúčastneným krajinám rýchly prístup k vakcíne, hneď ako dostane pozitívne hodnotenie od Európskej liekovej agentúry (EMA).

Viac o téme: Koronavírus

„Vzhľadom na rastúci počet infekcií COVID-19 v Európe musíme zabezpečiť maximálnu pripravenosť pred začiatkom jesennej a zimnej sezóny. Vakcína HIPRA je ďalšou možnosťou na doplnenie nášho širokého portfólia vakcín pre členské štáty a občanov. V nadchádzajúcich mesiacoch je nevyhnutné zvýšiť mieru očkovania a podávať posilňovacie vakcíny,“ zdôraznila eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová.

Posilňovacia dávka u zaočkovaných 

Portfólio očkovacích látok EÚ zabezpečuje jej stratégia v oblasti vakcín vrátane už podpísaných zmlúv s firmami AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNtech-Pfizer, Moderna, Novavax a Valneva. Únia už takto zaistila približne 4,2 miliardy dávok. Zúčastnené štáty sa budú môcť rozhodnúť darovať vakcíny krajinám s nižším a stredným príjmom alebo ich distribuovať do ďalších európskych krajín.

Dvojvalentná rekombinantná vakcína na báze proteínov HIPRA sa vyvíja ako posilňovacia dávka u zaočkovaných osôb vo veku 16 rokov a starších. Skladuje sa pri teplote chladenia od 2 do 8 stupňov Celzia, čo uľahčuje jej skladovanie a distribúciu v Európe a vo svete. EMA ju v súčasnosti podrobuje priebežnému preskúmaniu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Stella Kyriakidesová
Firmy a inštitúcie AstraZenecaEK Európska komisiaEMA Európska lieková agentúraEU Európska úniaHipraJanssen Pharmaceutica NVModernaNovavaxPfizerSanofiÚrad Európskej únie pre pripravenosť a reakcie na núdzové zdravotné situácieValneva