Európska únia ruskú vakcínu neobjedná, Nemecko bude o dodávkach Sputnika s Ruskom rokovať

Vakcína, koronavírus, Sputnik V,
Ruská vakcína Sputnik V. Foto: ilustračné, SITA/AP

Európska únia (EÚ) si neobjedná ruské vakcíny proti koronavírusu Sputnik V. Vyhlásil to vo štvrtok nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn. Ako dodal, jeho krajina bude s Ruskom viesť bilaterálne rozhovory o tom, či má nákup vakcíny zmysel.

Spoločná objednávka nebude

Minister pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu WDR ďalej uviedol, že Európska komisia (EK), narozdiel od vakcín od iných výrobcov, neobjedná Sputnik V v mene všetkých štátov 27-člennej únie. Komisia to podľa neho oznámila v stredu.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Nemecko „bude viesť bilaterálne rozhovory s Ruskom, predovšetkým o tom, kedy a v akom množstve by mohli (vakcíny) prísť“, povedal Spahn s tým, že o svojom rozhodnutí informoval rezortných kolegov z ostatných štátov EÚ.

Bavorsko si vakcíny predobjednalo

Aby mala objednávka vzhľadom na situáciu, v akej sa Nemecko v súčasnosti nachádza zmysel, musia byť vakcíny dodané v najbližších dvoch až piatich mesiacoch, dodal minister. Čo sa týka vakcíny Sputnik V, jej použitie si podľa ministra vyžaduje súhlas Európskej liekovej agentúry (EMA), čo znamená, že Rusko musí poskytnúť potrebné údaje.

Predseda vlády spolkovej krajiny Bavorsko v stredu oznámil, že jeho vláda podpísala predbežný kontrakt na dodávku 2,5 milióna kusov vakcíny Sputnik V, ktorá by mala do krajiny prísť pravdepodobne v júli. Podmienkou však podľa neho je, že vakcínu schváli EMA.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jens Spahn
Firmy a inštitúcie EMA Európska lieková agentúraSputnik V