Krivka nárastu prípadov nového koronavírusu v EÚ sa vyrovnáva, ale nie vo všetkých krajinách

Koronavírus, covid 19, laboratórium
Foto: Ilustračné, Getty Images

Krivka nárastu prípadov nového koronavírusu v Európskej únii (EÚ) sa vyrovnáva, ale nie vo všetkých krajinách. V pondelok to povedala šéfka Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) Andrea Ammonová a zároveň upozornila, že je ešte skoro na uvoľnenie súčasných protipandemických obmedzení.

Viac o téme: Koronavírus

Ammonová hovorila na virtuálnom stretnutí s poslancami zodpovednými za európske záležitosti vo všetkých členských štátoch EÚ a v Európskom parlamente. Ako poukázala, miera úmrtnosti v dôsledku ochorenia COVID-19 je v Európe stále alarmujúca a stúpa. Minulý týždeň to bolo 95 úmrtí na milión ľudí a týždeň predtým 84.

Obsadenosť lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti minulý týždeň predstavovala 91 %, čo podľa Ammonovej znamená, že „niektoré krajiny sú pravdepodobne na hranici“. Riaditeľka ECDC tiež uviedla, že testovanie a trasovanie stále predstavujú výzvy a upozornila, že členské štáty EÚ by mali zladiť svoje zdravotné dáta.

Do pondelka v EÚ zaznamenali viac ako 13 miliónov prípadov nákazy koronavírusom a 319 700 ľudí v dôsledku ochorenia COVID-19 zomrelo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea Ammonová
Firmy a inštitúcie ECDC Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôbEP Európsky parlamentEU Európska únia