Experti analyzovali úmrtnosť počas pandémie COVID-19. Čo dokazujú štatistiky zo Slovenska?

nemocnica, pacientka
Foto: ilustračné, Getty Images

Zomrelo na Slovensku počas prvej vlny epidémie COVID-19 viac ľudí ako inokedy? Odpoveď priniesla analýza Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA) a Úradu vlády SR.

Podľa odborníkov u nás počty úmrtí v prvom polroku 2020 „neprekročili hornú hranicu očakávaných hodnôt ani v jednom týždni.“

Na rozdiel od mnohých iných štátov Európskej únie (EÚ) teda na Slovensku neboli zaznamenané žiadne nadmerné úmrtia, konštatuje ISA.

Následky sa môžu prejaviť až s odstupom času

Podľa odborníkov však môže epidémia nepriamym spôsobom zvyšovať úmrtnosť na iné príčiny, a to napríklad „odkladaním vyhľadávania lekárskej starostlivosti, zanedbanou diagnostikou, či zhoršujúcim sa duševným zdravím.“ Tie sa však môžu prejaviť až s odstupom času.

Exponenciálny nárast úmrtí v Európe

Väčšina krajín EÚ vyhodnocuje stav nadmerných úmrtí v rámci projektu EuroMOMO, Slovensko však na ňom neparticipuje, pokračuje ISA.

Práve krajiny, ktoré pandémia najviac zasiahla, zaznamenali po typickej chrípkovej sezóne exponenciálny nárast v štatistikách nadmerných úmrtí, ktorý sa časovo zhoduje s prvým rozšírením koronavírusu v Európe.

V dôsledku COVID-19 evidujú členské štáty až 190-tisíc nadmerných úmrtí. K stabilizácii situácie došlo v polovici mája, po dosiahnutí vrcholu prvej vlny pandémie.

Zdroj: Úrad vlády SR/ISA

Najčastejšia príčina úmrtí sa nezmenila

Údaje o počte úmrtí zo Slovenska potvrdzujú, že nás pandémia COVID-19 zasiahla relatívne mierne. Dokonca ani v kategórii rizikových skupín nad 60 rokov experti nepostrehli výraznejšie odchýlky od hraničných hodnôt za posledné roky.

V prvých piatich mesiacoch roka 2020 boli najčastejšou príčinou smrti aj naďalej kardiovaskulárne ochorenia, vyplýva z analýzy ISA. Viac než tri štvrtiny úmrtí medzi januárom a májom podľa expertov zapríčinili choroby obehovej sústavy.

Zdroj: Úrad vlády SR/ISA

V porovnaní s predošlými rokmi zostala distribúcia úmrtí podľa príčiny smrti približne rovnaká, a v žiadnej kategórii ochorení neboli viditeľné väčšie deviácie od historického priemeru 2016 – 2019 – inými slovami, sekundárne vplyvy pandémie nie sú zatiaľ pozorovateľné,“ uzatvára ISA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA)Úrad vlády SR